Vaření.czMagazínZkuste to netradičně: Jak si vyrobit originální ozdoby na stromeček?

Zkuste to netradičně: Jak si vyrobit originální ozdoby na stromeček?

Zkuste to netradičně: Jak si vyrobit originální ozdoby na stromeček?

Pojďme si udělat Vánoce letos trochu jinak - po staročesku. Skleněné koule a podobné ozdoby současné doby ponechme uložené v krabicích a vyrobme si své vlastní.

12221×

Vánoční ozdoby z potravin

Říkáte si, že nejste zrovna tvořivý člověk? Nemusíte mít obavy, tohle jistě zvládnete nejen vy ale i vaše děti, pokud na ně budete dohlížet, i když některé práce byste přece jen měli udělat sami a neriskovat nebezpečí poranění. V obchodě kupte několik pomerančů, citronů, sáček popcornu, buď hotový nebo pro přípravu v mikrovlnné troubě. Pomeranče a citrony nakrájejte na plátky, na jedné straně pod kůrou prořízněte nožíkem a provlékněte stužku, v barvě, do které budete ladit stromeček. Pokud budete zdobit stromeček podle našeho článku, pak by měla být stuha zlatá či červená. Takto připravené plátky citrusů dejte nad topení uschnout. Pokud jste koupili hotový popcorn, navlékněte na větší jehlu vlasec či pevnější nit. Jednotlivé kousky popcornu navlékejte, dokud máte, a vytvořte velmi pěkný, levný a snadný řetěz.

Naše prababičky zdobívaly stromečky perníčky a vizovickým pečivem. Proč vlastně ne! Zde přinášíme návody na jejich výrobu.

Medové perníčky

Suroviny

65 dkg hladké mouky, 4 vejce, 25 dkg moučkového cukru, 5 dkg ztuženého tuku, 10 dkg medu, 1 prášek do perníku, podle chuti kakao.

V míse smícháme mouku s cukrem, kakaem, práškem do perníku, přidáme vejce, med a ztužený tuk, vše o pokojové teplotě. Pořádně promícháme a vypracujeme hladké těsto, které necháme hodinu odpočinout. Odpočaté těsto vyválíme a vykrajujeme tvary. Před pečením potřeme rozšlehaným vejcem a upečeme. Perníčky můžeme také nazdobit polevou.  

Bílá poleva 

15dkg moučkového cukru, šťáva z ½ citronu. Společně utřeme. Polevu zpracováváme rychle, brzy tuhne.

Hnědá poleva

Do bílé polevy přidáme kakao.

Jiná poleva

Použijeme potravinářské barvivo.

Vizovické pečivo

Velmi jednoduché. 1kg hladké mouky promícháme s 4 dl teplé vody a 1 hodinu na vále zpracováváme. Poté necháme jednu hodinu odpočinout. Tvoříme různé tvary za pomocí nůžek a nožíku. Vyrobit tak můžeme pletence, rybičky a jiná zvířátka, balíčky, zvonky, hvězdičky, komety, prostě cokoli nás napadne, fantazii se meze nekladou, ovšem nezapomínejte na to, že jsou o budoucí ozdoby na stromeček a je potřeba v jejich vrchní části udělat dírku na háček či mašličku.

Vánoční ozdoby z ostatních materiálů

Pokud máte tu možnost, není od věci si přes léto nasbírat nějakou tu kukuřici a zavařit ji, ovšem kdo by její šustí vyhodil, udělal by pěknou chybu. Z kukuřičného šustí si můžeme vyrobit také velmi pěkný vánoční řetěz. A to snadným způsobem. Z šustí nastříháme 5 centimetrů dlouhé a 1 centimetr široké proužky, které postupně spojujeme v kroužky do sebe. Jistě si ještě vzpomenete, stejným způsobem jsme jako malé děti tvořily takové řetězy z barevného papíru. Jediný rozdíl mezi tím je, že proužky z šustí budeme k sobě lepit tavnou lepící pistolí nebo budeme prošívat nití. Jako poslední ozdoby uděláme mašličky z látkové stuhy, nejlépe červené barvy a krásné budou také mašličku vyrobené z několika spojených provázků lýka přírodní barvy. Nyní už zbývá jen hotové ozdobičky zavěsit na stromeček, který podle libosti doplníme buď čirými elektrickými světýlky nebo klasickými voskovými svíčkami ve skřipcích, které se po čase opět vrátily na pulty obchodů.

Vánoční trhy u vás doma: Vrhněte se na voňavý punč i domácí trdelník

Vánoční trhy letos nebudou takové, jak je známe. Plné bohatého programu, vůně linoucí se ze spousty stánků s jídlem, horkými nápoji a cukrovinkami. Ale nezoufejme, můžeme si to vynahradit alespoň domácí přípravou oblíbených pochoutek.

Vánoční

Vánoční bábovka s kandovaným ovocem krok za krokem

Vánoce se pomalu blíží. A pokud se na ně chcete navnadit už teď, vyzkoušejte tuto bábovku. Při pečení provoní byt perníkovou vůní a při ochutnání překvapí kandovaným ovocem.

Vánoční

Originální pohoštění: Sýrový vánoční stromeček krok za krokem

Recept na originální sýrový vánoční strom s pestem, který ozvláštní každý stůl s pohoštěním.

Originální

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena