Vaření.czMagazínVoda - vše co pijeme

Voda - vše co pijeme

Voda - vše co pijeme

Voda, základní stavební kámen pitného režimu. V mnoha zemích stává v restauracích na stole velká karafa s kohoutkovou vodou. Pro naši gastronomii je nepředstavitelné, že by mohl nějaký host uhasit žízeň zdarma. A je to obrovská škoda, protože voda je nejdůležitější složkou lidského organismu.

8404×

Voda - co vše pijeme

Domácí zamoření vody

Vodárny jsou zodpovědné za kvalitu pitné vody až k domu. Ale, co se stané s ní v domě záleží na instalaci vedení, které mají majitelé domu k dispozici. Majitel bytu v nepříznivých případech může voda obsahovat i těžké kovy. Měděné roury se ukázaly v regionech s kyselou vodou pro kojence jako zkázonosné. Pro kojence je lépe kupovat kojeneckou vodu, která je dostupná v našich obchodech. Jestliže je pH hodnota vody pod 6,5 můžeme si to zjistit ve své vodárně, můžeme tady počítat s mědi ve vodě, ktera již nikdy nesmí být používána pro přípravu kojenecké stravy.
Olověné trubky, které jsou k dispozici ještě v mnoha starých domech, dodávají do pitné vody olovo, pokud zůstane voda stát ve vedení. Je dobré, spíš se ale doporučuje především ráno vodu nejprve nechat odtéci. Samořejmostí je, lépe tyhle vodovodní trubky vyměnit. Olovo škodí především nervům a mozku. Je třeba chránit kojence a malé děti před nebezpečím otrav. Zákonné hranice podle názorů toxikologů sníženy z 0,040 mg/litr na 0,010 mg/litr.
Pozinkované železné potrubí může zatížit vodu zatížit nejen zinkem, ale přiležitostně i kadmiem. Většinou hraje i zde svou roli agresivní kyselá voda spolu s neodborně pozinkovaným potrubím. Číslo pro pitnou vodu u zinku je 5 mg/litr a hranice u kadmia 0,005 mg/litr. Pokud máte nějaké podezření, že pitná voda není v pořádku inforumjte se u svého zdravotnického zařízení o možnosti vyšetření a opatření.

Co vše pijeme

V mnoha zemích stává v restauracích na stole velká karafa se studenou vodou z vodovodu. Pro naši gastronomii je nepředstavitelné, že by mohl nějaký host uhasit žízeň zdarma. Raději si objedná sklenici minerální vody. Zní to vzněšeněji. Obyčejná voda je nejdříve upravovaná iontovými měniči nebo elektrolýzou. Takové čištění vody se pak koná s pomocí přísad jako perodoxodvojsíranu sodného, kysličníku siřičitého, thiosíranu sodného, polyfosforečnanu draselného nebo kyseliny solné. Úplný seznam přípravku je v potravinářském právu. Z vody musí být odstraněny všechny nežádoucí doprovodné látky.

Místo vody si pak raději koupíme pravou ovocnou štávu. Ale i v džusu je to sporné. Dříve byla ovocná štáva nastavována jen cukrem, kyselinou, barvivem, aromatickými látkami a vodou. Stejně jednoho dne analytici zjistili, že v džusu chybí stopové látky typické pro ovoce. Ani ty džusy nejsou 100% jak se píše. Jedině pomerančový džus, vlastní rukou vylisovaný, má skutečně ovocný podíl 100%. Takhle vylisované pomeranče raději dopřáváme našim dětem.
Colové nápoje raději dětem nedáváme i když, naše děti by nejraděj colu.

Další co pijeme je pochutina Guarana.
Daleko méně rozšířené než cola jsou guaranové nápoje. Tahle pochutina je taky v práškové formě, která rozpuštěná ve vodě napomáhá k duševní pružnosti a dobré tělesné kondici. V Evropě byla guarana doporučována dlouho jako lék proti bolestem hlavy, migréně a neuralgii. Guarana je ale díky vysokému kofeinu na prvním místě ze šesti rostlin - guaranová semena. čajové lístky, ořechy kola, kávová zrna, lístky maté a nakonec kakaové boby.

Šálek kávy ke snídani je pro mnoho lidí nutností.
Mohly bychom řici, že káva způsobuje závislost, když tolik lidí nutně potřebuje ranní kávu. Existuji dokonce abstinenční příznaky: prudké bolesti hlavy, které po několika dnech odezní. Vyvolává je kofeín. Kofeín taky způsobuje eufórii. Dokázali to nedávno japonští vědci. Vyvolává nejprve, podobně jak cukr, vylučování inzulínu. Tímto pak stoupá obsah serotoninu v mozku. Je to hormon, který zprostředkovává dobrý pocit. Kává působí podobně jako cukr, alkohol jako naladovač.

Úvodní foto: Shutterstock.com

Voda - příjemný elixír pro tělo a duši

Při dlouhých zimních večerech je výborným elixírem teplá vodní lázeň, do které se položíme a snažíme se uvolnit. Jak využít bylinky k voňavé relaxaci?

Voda

Ptáme se odborníků: Pitný režim v létě se nevyplácí zanedbávat

Dostatečný pitný režim je základem pro zdravě fungující organismus. Které tekutiny si dopřávat nejčastěji? Kolik litrů denně je málo? A kolik už je moc?

Ptáme

user-icon

autor Jovi

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena