Vaření.czMagazínVaříme čtyřnohým přátelům

Vaříme čtyřnohým přátelům

Vaříme čtyřnohým přátelům

V dnešní době má u nás domácího mazlíčka snad každá druhá rodina, proto je téma vařené stravy, kterou jim můžeme připravit, jistě aktuální.

101721×

Granule versus vařené

Rozhodnout se, čím našeho pejska krmit, je obtížné. Granule či psí konzervy jsou jistě pro mnoho z nás po všech stránkách pohodlnější variantou. Téměř všechny deklarují naprosto vyvážené výživové hodnoty právě pro toho našeho nejlepšího přítele. Dokonce je jejich cena i odstupňována tomu, nakolik můžeme do krmiva pro něj investovat. Dále je pohodlné i jejich skladování, psa jimi můžeme krmit kdekoliv a kdykoliv. Někdy ale, ani ne naší vinou, musíme sáhnout k variantě vaření, když například pejsek odmítá granule, neprospívá po nich, je na ně alergický a nám se nedaří najít optimální typ granulí.

Psům bychom však měli začít plně podávat vařenou stravu, až když dospějí. Štěňata v období růstu totiž mají specifické požadavky na výživu, potřebují mnoho bílkovin, vápníku a dalších látek, které jsou určující pro jejich další život a v kvalitních granulích skutečně dostanou vše, co potřebují. Okolo půl roku věku můžeme začít nahrazovat jednu z většinou tří denních porcí vařenou stravou. Od jednoho roku si pejsek již může pochutnávat pouze na dvou jídlech denně, dobrá je ráno jedna porce granulí a večer něco vařeného.

Co pejskům udělá dobře

Psi jsou především masožravci, proto je volba vhodné krmě poměrně jednoduchá. 

Porce by se většinou měla skládat z jedné třetiny živočišných bílkovin, z jedné třetiny zeleniny a jedné třetiny v podobě přílohy. Přílohu i zeleninu stačí uvařit do změknutí a do chladnoucí směsi přimícháme syrové maso. Do hotového pokrmu můžeme nastrouhat též syrovou mrkev a různé bylinkové natě.

Maso

Můžeme střídat jak svalovinu, tak vnitřnosti a zdravé chrupavky a také různé nožičky, hlavy a jiné druhy.  Mnozí psům dopřávají hlavně syrové maso, které jim dodá více živin, vhodné je ale určitě tepelně opracovat kuřecí maso. Samozřejmě musíme psa preventivně odčervovat. Spokojené psí oči se na nás podívají díky srdíčkům, ledvinkám, játrům či žaludkům. Ze svaloviny jistě potěší hovězí přední či zadní maso a samozřejmě delikatesy z drůbeže. Pejskům svědčí i mořské ryby, ale buďme opatrní na velké kosti.

Přílohy

Jako příloha se hodí dietní rýže, či výživnější těstoviny, nudle nebo vločky. Příliš se nehodí brambory, které jsou pro psy obtížně stravitelné.

Zelenina

Použít se dá povařená mrkev, brokolice, květák, hrášek, kukuřice, tedy v podstatě vše, co se dává do mražených polévkových směsí. Aby našemu mazlíčkovi více chutnala, je lepší ji rozmixovat.

Protože samozřejmě do jídla nevidíme a nemůžeme si být jistí, kolik živin pejsek přijímá a zejména pokud psovi pouze vaříme, je vhodné vařenou stravu čas od času doplnit minerálními látkami a vitamíny, které jsou v prodeji ve zverimexech. Pro lepší chuť a přirozené živiny můžeme přidat kapku pupalkového nebo lněného oleje a trochu sušených mořských řas. Dobrá je i troška čerstvých kvasnic. Vše ale záleží především na apetitu našeho psa, takže musíme vypozorovat, co mu nejvíce chutná a co mu naopak příliš nevoní. 

Vyhrazeno pro kočičky

Kočky si hodně potrpí na vodnatější stravu, spíše než na granule. Majitelé jsou tím pádem dvakrát denně odkázáni na konzervičky a nebo na vaření. Kočky ve vařené stravě upřednostňují masitou část, které by mělo být alespoň dvě třetiny. Ke zdravému životu potřebují především živočišné bílkoviny: hovězí, telecí, drůbeží, králičí a rybí maso, a to jak syrové, které je mimořádně vhodné, tak tepelně zpracované. V menším množství se podávají též vnitřnosti, vepřové maso se příliš nedoporučuje. Díky zelenině, kterou slupnou i syrovou, a přílohám, dostanou kočičky i sacharidy a vlákninu.

Vitamíny kočičkám taktéž můžeme dodávat vitamínovými doplňky a dopřát jim čas od času pro ně opravdovou pochoutku z naklíčeného obilí.

Dovolené pamlsky

Pejskové, ale i kočičky určitě budou vděční i za něco málo, co nám zbude při kuchtění. Třeba trocha jogurtu, tvarohu, smetany, sýru, žloutek. Někteří milují též ovoce a syrovou zeleninu. Znám psy, kteří se mohou utlouci po rajčatech, okurkách a meruňkách. Možná pro nás může být překvapivé, že pejskům určitě bude chutnat i masíčko provoněné česnekem, majoránkou či oreganem. Sem tam můžeme psům nabídnout i okapané konzervované rybičky. Zdravý a oblíbený je u psů v malém množství i med.

Co psi nesmí

Pro pejsky není nejlepší volbou kravské mléko, které jim může způsobovat průjmy. Samozřejmě i sladkosti a hlavně čokoláda jsou pro psy téměř jedovaté. Tabulka čokolády sežraná na posezení již může vašemu pejskovi způsobit zažívací obtíže a dokonce i nevratně poškodit játra, nejnebezpečnější je přitom čisté kakao a čokoláda na vaření. Tučné maso také pejskovi neprospěje a může mu způsobit problémy se zažíváním. Nebezpečí poranění od drůbežích kostí je všeobecné známé. Kořeněná a slaná jídla, která nám zbudou, psovi taktéž nenabízejme, dlouhodobě mohou způsobit poškození ledvin.

Ať už svým čtyřnohým přátelům vaříte, nebo jim do misky sypete granule, hlavní je, aby jim chutnalo a byli zdraví a spokojení.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena