Vaření.czMagazínTradice vánočního stromečku

Tradice vánočního stromečku

Tradice vánočního stromečku

Mezi nejkrásnější symboly Vánoc patří vánoční stromeček, jaký byl dřív, jaký je dnes, čím se zdobí, to vše se dozvíte, přečtete-li si následující řádky.

9248×

Něco z historie vánočního stromečku

Vánočnímu stromečku předcházely jehličnaté větvičky, které se zavěšovaly nad stolem a ozdobeny byly pouze mašlemi. První stromeček byl ozdoben v Německu. K nám se dostal až ve druhé polovině 19. století, zdoben byl však nejprve pouze v kostelech, nemocnicích a školách, později si je postupně začala zdobit šlechta, do chudých rodin se dostal až počátkem 20. století.

Původními vánočními stromečky byly jedličky, zdobily se ruční tvorbou z papíru, dřeva, slámy, lýka, stuhami a také potravinami. Nejčastěji se používala jablka, ořechy, perníčky, jiné cukroví a sladkosti, o něco později se přidaly čokoládové figurky zabalené do barevného staniolu. První stromečky nebyly jako dnes upevněny ve stojánku a nestály na zemi, ale visely za kmen připevněné ke stropu, špičkou dolů. První vánoční strom republiky byl rozsvícen na brněnském náměstí roku 1924.

Ozdoby na vánočním stromečku

Doma vyrobené ozdoby z papíru, slámy a vaty nahradily ozdoby skleněné, z počátku koule, později různobarevné ozdoby domečků, ptáčků, sněhuláků, stromeček byl omotán barevným papírovým řetězem a třepením ze stříbrného staniolu, na špičce stromku se vyjímal anděl. Koncem 70. let se od těchto tvarů začalo upouštět a stromečky opět začaly zdobit koule a špičky, které doplňovaly střapaté jednobarevné řetězy - většinou zlaté, červené či modré, vyjímku však netvoří ani fialové, růžové nebo bílé. Skleněné ozdoby se začaly vyrábět koncem 19. století a většina produkce pocházela právě z českých skláren. Dnes už jsme zase o krok dál, produkce skleněných ozdob klesá, i když má stále své místo na našich vánočních stromcích, ovšem mnohem oblíbenější sestávají stále více ozdoby plastové, které jsou od těch skleněných k nerozeznání, ovšem mají jednu úžasnou a důležitou vlastnost a výhodu, jednak jsou nerozbitné a také oproti skleněným značně levnější.

Svíčky a vánoční stromeček

Ani v této kategorii nezůstalo u původního. První rozzářený vánoční stromek byl vázán k městu Brémy a k roku 1570. Od té doby však uteklo mnoho vody, původní voskové svíčky nahradila elektrická, zářící či blikající světýlka. Z dob našich babiček a prababiček i elektrická světýlka měla své tvary, stromečků, muchomůrek a jiné, postupem času se zmenšovala jejich velikost, z původních tvarů se upustilo a nahradily je současné žárovky, barevné, čiré či vícebarevné, svítící, blikající a pohasínající podle námi nastaveného programu. Jejich barevnost dolaďuje barvy ozdob.

Živý nebo umělý stromeček

Dříve lidé doma zdobili pouze živé jedličky, dnes máme dům od domu stromeček jiný, jedni mají živý, druzí umělý, jedni rádi jedličky, druzí smrček nebo borovičky, někdo má zelený, jiný stříbrný, docela maličký a jiný zase až ke stropu, důležité však je, aby nám náš domov okouzlil čarovnou atmosférou Vánoc a rozzářil oči našich dětí. Nezbývá než popřát všem šťastné a veselé Vánoce.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena