Vaření.czMagazínSpeciality ze Sicílie

Speciality ze Sicílie

Speciality ze Sicílie

Sicílie je země plná slunce, ale také gastronomických pochoutek. Jaké specialitky můžete této nádherné zemi ochutnat? To zjistíte, pokud se ponoříte do četby následujících řádků.

9308×

Cukrářské delikatesy ze Sicílie

Jedním ze symbolů sicilského cukrářství jsou výrobky z marcipánů nazývané frutta Martorana, pochoutka připravovaná pouze v kostele stejného jména v blízkosti Palerma. Připravuje se pouze při místních oslavách světců a zemřelých. Stejně tak nezapomenutelná je chuť torione - tureckého medu s mandlemi a ořechy, canolli - kremrole z mandlového těsta, ricotty. Každá provincie má své vlastní oblíbené recepty a používá suroviny převážně z vlastního kraje. V jihovýchodní části Sicílie používají zejména mandle z Avoly (jsou oproti mandlím, které známe podlouhlejší), divoké pistácie z Bronte, vzácný med z rohovníků, rizotu z kravského mléka. V Palermu však spíše z mléka ovčího. Z ricotty se připravuje cassata (dort z mandlového těsta a rizoty s použitím kandovaného ovoce). Touto směsí se také plní kremrole. Ve městě Modica se mohou již po staletí pyšnit vůní kakaové masy, ze které je podle starých řemesel vyrábí výtečná čokoláda. Tradičně se připravovala ručním drcením kakaových bobů na kamenech. Hmota se poté za studena vyválí válečkem, dokud se s ní kakaové máslo nespojí v mazlavé konzistenci. Tato hmota obsahuje hrubé krystaly cukru, které jí dodávají charakteristickou zrnitost. Do čokolády přidávají sicilští cukráři feferonky, skořici či vanilku. Z připravené čokolády se dělají tabulky nebo se používá při přípravě některých tradičních sladkostí.

Sicilské sýry

V provincii Ragusa se vyrábí sýry ve tvaru cihel, které váží až 16kg nazývají se Ragusano a v roce 1996 získali ochranou známku.Tento sýr se vyrábí pouze ze dvou surovin. Těmito ingrediencemi jsou přírodní jehněčí syřidlo a čerstvé kravské mléko. Proces výroby této sicilské delikatesy je velmi složitý a typický je pro něj netradiční způsob zrání. Vyrábí se ručně. Nejaromatičtější Ragusano je vyráběné v období od listopadu do května. Podle staré tradice slije ráno a večer sýrař mléko do dřevěné kádě. Rotula neboli kotlík mu slouží k tomu, aby správně odhadl okamžik, kdy končí sýření, plechová nádoba (vascedda )a měchačka ( iaruozzu) slouží k oddělování sýrové masy od syrovátky, které se zpracovává při výrobě ricotty. Staccio (nádoba s vařící vodou a manuvedda - hůl - se používají při přípravě dlouhých sýrových vláken před tím, než sýrař sýrovou hmotu přemístí docugni (komůrky ve tvaru cihly), na které je rozdělená mastredda (truhla), pak je pomocí cejchu označí. Ragusano tímto vstupuje do druhé etapy. Zrání trvá různě dlouho, od 3 do 18 měsíců, podle toho zda je určen ke konzumaci u stolu či na strouhání.

Víno

Typické pro Sicílii je také víno. Mívá však vyšší obsah alkoholu než na jaké jsme zvyklí. Vyváží se hlavně do severní Itálie a Francie.

Mandle

Pěstují se zde tři základní druhy buclatá a kulatá romana, svrasklá fascionella a známá pizzuta, která má vejčitý tvar. Jsou vhodné do jemných cukrářských výrobků.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena