Vaření.czMagazínPšenice špalda

Pšenice špalda

Pšenice špalda

Nedávno jsem zde psala o klasické pšenici seté. V posledních letech se ale stále víc vrací do podvědomí lidí zdravější odrůda pšenice, Triticum spelta L. neboli pšenice špalda.

23853×

Rostlina špalda

Pšenice špalda patří ke skupině pluchatých pšenic a je to druh rozpadové pšenice. Pluchy chrání zrna před vnějšími vlivy a hmyzem tím, že je obalují. Zrna se vylupují z klásku ihned po vyčištění, pak se dále čistí a jejich další potravinářské zpracování je podobné jako u jiných obilnin. Právě proto, že se skladují neloupané klásky této pšenice, její kvalita a čerstvost je na velmi vysoké úrovni.

Původ a výskyt špaldy

V prehistorické době byla pšenice špalda pěstovaná na Blízkém Východě. Její příjemná ořechová chuť byla po dlouhá staletí populární v Evropě, zejména v Itálii, v jižním Německu, Španělsku, Belgii, Švýcarsku, Anglii, Polsku, Skandinávii. V současné době se obecně její osevní plochy zvyšují i v dalších evropských státech, a také v USA a Kanadě. Na našem území pšenice špalda neměla v historii velkou tradici. V polovině 18. století byla více pěstována na Litomyšlsku, kde se z ní pražila kávovina. V 19. a 20. století se na území české republiky nepěstovala vůbec. V současné době se zvyšuje zájem o její pěstování především v ekologickém zemědělství na ekofarmách.

Složení špaldy

Zrna pšenice špaldy na 100 g obsahují 13 g vody, 12 g bílkovin, 2,1 g tuku, 65 g sacharidů a 10,4 g vlákniny. Je bohatá na vitamíny skupiny B,A,E a z minerálních látek především na fosfor, draslík, železo a hořčík. V menším množství obsahuje i sodík, vápník, mangan, měď a nikl. Bílkovina špaldy má vysokou nutriční hodnotu a jiné složení aminokyselin než bílkovina pšenice seté. Lidé alergičtí na pšeničný lepek proto špaldu většinou snášejí. Obsah lepku se pohybuje v rozmezí 35 – 45%, dokonce až 54% a jeho kvalita je vysoká.

Účinky špaldy na organismus

Potravinářská vláknina špaldy má jemnou strukturu vláken, je velmi dobře snášena, podporuje trávení a střevní peristaltiku. Špaldě se také připisují pozitivní účinky na stimulaci imunitního systému, cení se její lehká stravitelnost (neobsahuje anti-nutritivní substance) a vhodnost při léčení některých alergií. Bezvýznamný není ani dobrý vliv na nervovou soustavu.

Použití špaldy

Pšenice špalda je vhodným zdrojem nových potravinářských produktů s vysokým obsahem vlákniny. Vyrábějí se z ní základy nebo přídavky do těstovin, tvoří přísadu müsli i vánočního pečiva, zrna špaldy se dále zpracovávají na kroupy, krupici či vločky vhodné do kaší nebo polévek. Pokud při přípravě chleba použijeme špaldovou mouku, má výraznou chlebovou vůní, velký objem, popraskanou kůrku, výborně chutná a dlouho vydrží vláčný a čerstvý. Konzumují se i zelená zrna, jejichž speciální přípravou se získává takzvaný zelený kaviár. Velice populární je špaldový bulgur, avšak můžete ochutnat i špaldové pivo a špaldovou kávu.

Salát ze zeleniny a špaldy se sýrem

Ingredience

1/2 hlávky čínského zelí; 4 ks rajče; 1 ks salátová okurka; 1 ks paprika; 1 ks cibule; 100 g uvařená špaldová zrna; 200 g strouhaný sýr; podle chuti ocet, olej, mletý bílý pepř, sůl, cukr, koření na pizzu

Postup

Čínské zelí nasekáme na nudličky, cibuli oloupeme a jemně usekáme, rajčata a okurku omyjeme a pokrájíme na drobné kousky. V míse promícháme připravenou zeleninu s vařenou špaldou, okořeníme, podle chuti okyselíme, osladíme, prolijeme olejem a podáváme silně posypané strouhaným sýrem. Používáte špaldovou mouku, nebo jiné výrobky ze špaldy i u vás? Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Konvalinka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena