Vaření.czMagazínPřírodní versus umělé vitamíny

Přírodní versus umělé vitamíny

Přírodní versus umělé vitamíny

Možná si myslíte, že dostatečným přísunem vitamínových tabletek nemůžete pro sebe a své děti udělat nic lepšího. Že mají ale umělé vitamíny i svá negativa zjistíte z následujícího článku.

14475×
Vitamíny a minerální látky jsou organické látky, které jsou bezpodmínečně nutné k jakékoliv činnosti každého orgánu. I když budeme jíst pestrou stravu, neznamená to, že budeme mít těchto látek dostatek. Vlivem životního prostředí, stresu a nemocí se jejich potřeba zvyšuje. Proto často saháme po umělých přípravcích, které mohou vitamínový deficit nahradit.

Nedostatek vitamínů versus předávkování

Nedostatek vitamínů se může projevit různě. Od malátnosti, poruch spánku, bolestí hlavy až po příznaky, které lékaře jednoznačně utvrdí v tom, že trpíme nedostatkem toho či onoho vitamínu. Nedostatek vitamínů se, spíše než z krve, v počátečních fázích zjistí z vlasů. Ani nadbytek však není žádoucí. Pokud to lehce "přeženeme" s vitamínem C nebo B, neděje se nic tak hrozného v poměru k jiným vitamínům. C a B se v těle neukládají a vyloučí se přirozenou cestou, neboť jsou rozpustné ve vodě. Oproti tomu vysoké dávky vitamínů rozpustných v tucích, tedy A, D, E a K mohou vyvolat příznaky toxicity. Tyto skupiny vitamínů se totiž ze střev absorbují spolu s tukem do krve a ukládají se v tukových tkáních. Zejména vysoká hladina vitamínu D by mohla být škodlivá. Zde ovšem hovoříme o vitamínech přírodních, které do těla dostáváme stravou. Ještě horší situace nastává, pokud bychom se "přecpávali" umělými vitamíny. Ty jsou totiž našemu tělu naprosto cizí. Vitamín C v tabletce je sice chemicky tím stejným vitamínem C v pomeranči, ale na rozdíl od té přírodní kyseliny askorbové se nevyskytuje v komplexu s dalšími látkami. Ve stravě spolu s vitamínem C získáváme i bioflavonoidy, které účinek kyseliny podporují. Podobně je to i s dalšími vitamíny a provitamíny. Přírodní vitamíny se skládají z mnoha složek, přičemž vědci zjistili, která je v tom kterém vitamínu hlavní účinnou, a tu farmaceutické firmy vyrábí a vydávají za onen vitamín. Ovšem i minoritní složky naše tělo potřebuje. Například místo osmi účinných složek přírodního vitamínu E nám syntetické preparáty většinou nabízí jen jednu, a to alfa-tokoferol. Kromě samotných vitamínů jsou zejména v rostlinné potravě i další látky, jako jsou už zmíněné bioflavonoidy a rozsáhlá skupina fytofaktorů. Při chemické syntéze těchto látek se jejich účinnost snižuje. U některých lidí se dokonce objevují alergické reakce na vitamíny v syntetických přípravcích, které jim v běžných potravinách nevadí. Pokud uvažujeme o užívání potravinových doplňků, volíme raději komplexní směsi, v nichž se účinky jednotlivých látek podporují a násobí. Některé vitamíny a minerály totiž slouží jako katalyzátory pro vstřebávání jiných a navíc snáze zabráníme předávkování se jedním vitamínem. Dále se informujeme na to, zda je vitamínový doplněk přírodního charakteru, nebo čistě syntetický. Výzkumy bylo dokonce zjištěno, že syntetické vitamínové doplňky nejen že nefungují tak, jako ty přírodní, ale tělo si postupem času zvykne na jednodušší zpracování umělého vitamínu a pokud mu dodáme přírodní, nemusí si s ním vědět rady.

Doporučené denní dávky vybraných vitamínů

Uvedené denní dávky jsou minimální a určené pro zdravého dospělého člověka. Pro léčebné účely vám mohou být lékařem předepsány dávky i několikanásobně vyšší, svévolně je však příliš nezvyšujte. Než se rozhodnete užívat vitamínový doplněk stravy je vždy lepší, domluvit se předem s lékařem.

Vitamín C

Doporučená denní dávka: 75 mg

Vitamín E

Doporučená denní dávka: 15 mg

Vitamín A

Doporučená denní dávka: 0,7 mg

Vitamín D

Doporučená denní dávka: 2,5 µg

Vitamín K

Doporučená denní dávka: 0,3 mg

Vitamín B1

Doporučená denní dávka: 1,5 mg

Vitamín B2

Doporučená denní dávka: 1,6 mg

Vitamín B3

Doporučená denní dávka: 19 mg

Vitamín B5

Doporučená denní dávka: 7 mg

Vitamín B6

Doporučená denní dávka: 1,4 mg

Vitamín B12

Doporučená denní dávka: 0,002 mg Co říci závěrem? Syntetické vitamíny jsou na jednu stranu dobrá věc, ale na druhou stranu nikdy nenahradí přírodní vitamíny, jež do těla dostáváme pestrou stravou. Stravujme se tedy tak, abychom vitamínové tablety vůbec nepotřebovali. Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Sarkak

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena