Vaření.czMagazínPostní dny: Jak tělu dopřát oddych od přemíry nezdravých jídel?

Postní dny: Jak tělu dopřát oddych od přemíry nezdravých jídel?

Postní dny: Jak tělu dopřát oddych od přemíry nezdravých jídel?

Půst není o hladovění, není to ani odříkání. Půst znamená nic nejíst, ale hlavně pít čaje, zeleninové vývary, ovocné šťávy, zeleninové šťávy a hlavně vodu. A pomůckou navíc mohou být nejrůznější čistící procedury, detoxikační masáže a uklidňující cvičení. Pojďme si k půstu dát pár šikovných rad.

8742×

Dobré rady a pomůcky pro období půstu

 Po několika dnech se tělo přizpůsobí nové situaci a během půstu bude žit z vlastních nahromaděných zásob. Hlad nepocítíme. Zároveň neodmyslitelnou součástí půstu je péče o pročištění organizmu. Hned na začátku si vyřídíme všechny nepříjemné práce a nesplněné povinnosti. Pro období půstu si připravíme teplejši oblečení, sportovní potřeby, termofor, irigátor nebo klystýr pro výplach střev, tělový olej, kartáč pro kartáčování do sucha a ručník bavlněný. Nejlepším začátkem pro půst je důkladné pročištění krve. Lidi, kteří mají vyprazdňování pravidelné, nepotřebují zvláštní pomoc. Ranní šťáva z kysaného zelí nebo syrovátka dostatečně podněcují vyprázdnění. Ze syrovátkou mám dobré zkušenosti i když těmi problémy netrpím. Syrovátku koupíme i ochucenou. Vřele doporučuji. Pokud ale lidi trpí zácpou potřebují účinnější pomoc.

Během půstu se osvědčují následující metody vyprazdňování střev. Pro tento den by bylo dobré zůstat doma. Lidé víc obézní, nebo ti kteří trpí zacpou rozpustí v 0,75 litru vody 40 gramů Glauberovy soli a roztok se vypije během 15 minut. Lidé s normální hmotností stačí 30 g soli v 0,5 litru vody. Do takhle připraveného roztoku se může přidat trochu citronové šťávy. Mezitím se pije mátový čaj, který zmírňuje nepříjemnou slanou chuť. Jestli by vás pobolívalo břicho, lehněte si na postel a přiložte si na břicho termofor. Dbáme na to aby nohy byly v teple. Žízeň utiší vydatné dávky mátového čaje a vody. Při půstu jestliže máte žízeń pijte hodně vodu nebo minerálku raději více než méně. Voda je důležitý prostředek k vyplavení a odstranění jedovatých látek z těla. V období půstu krevní oběh a svalstvo fungují normálně, ale ne tak rychle, jak jsme zvyklí. Jestli budeme ráno chtít rychle vstát z postele, může se nám stát že nás závrať nebo tma před očima nebo nevolnost přinutí ulehnout. Než vstaneme tak se v posteli protáhneme a nejprve se posadíme na okraj postele a až pak vstáváme. Obličej si oplachujeme studenou vodou. Pomalu se procházíme a zhluboka dýcháme nosem čerstvý vzduch. Pak si dáme 5 minut ranní gymnastiky. Nejde o žádné lámání rekordů jen je třeba se protáhnout aby jsme si rozhýbali ruce a nohy, a zároveň i páteř. Při téhle malé rozcvičce si můžeme pustit klidnou hudbu. Pak si dáme koupel a drsným froté ručníkem měkkým kartáčem nebo koupelovou rukavicí důkladně promasírujeme celé tělo dokud neucítíme příjemné teplo. Tahle koupelová procedůra trva několik minut. Po každé koupeli a masáži si tělo natřeme kvalitním tělovým olejem, kterého je dostatek v prodejnách drogérie anebo lékaren.

Není to vše co se týče půstu, je celá řada doporučení a návodů jak zdárně zvládnout půst. Tohle jsou jen malé rady pro začátečníky.

Úvodní foto: Shutterstock.com 

10+1 otázek: Kdo si pečivo může dopřát a kdo si ho raději odpustit?

V 10 + 1 otázkách jsme si povídali s RNDr. Michaelou Bebovou, odbornicí na výživu a biochemičkou. Jaký typ pečiva je nejzdravější? A čím ho v případě vyřazení můžeme nahradit? To vše ve videu.

10+1

Jaký jste postní typ?

Možná jste už přemýšleli o pročištění vlastního těla bez cizí pomoci. Půst je nejjednoduším způsobem, jak tělo detoxikovat a dát životnímu stylu nový směr.

Jaký

Postní dny jako prevence a léčba

Půst by si měl vyzkoušet každý z nás. Je dobré se někdy přesvědčit, že bez jídla se dá obejít. Pak po postních dnech, které absolvujeme, se můžeme stravovat střídměji než předtím.

Postní

user-icon

autor Jovi

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena