Vaření.czMagazínPostní dny jako prevence a léčba

Postní dny jako prevence a léčba

Postní dny jako prevence a léčba

Půst by si měl vyzkoušet každý z nás. Je dobré se někdy přesvědčit, že bez jídla se dá obejít. Pak po postních dnech, které absolvujeme, se můžeme stravovat střídměji než předtím.

11504×

Základní informace o půstu

Příležitostní půst můžeme doporučit každému zdravému člověku po třicítce.Postit by se měl také každý člověk s nadváhou. Zbavil by se nejen nadbytečných kilogramů, ale také by se lépe naučil vyrovnat se svými stravovacími návyky.

Půst příznivě působí a pomáhá při odvykání kouření. Po postních dnech vnímavost k chutím značně stoupá, což ovlivňuje i chuť k cigaretám. Při půstu samozřejmě nekouříme, proto cigarety chutnají po půstu jako sláma a my zjišťujeme, že skoncování s cigaretami je uskutečnitelné. Během půstu také nepijeme alkohol. Tahle přestávka dobře prospěje játrům.

Samozřejmostí také je, že naše vžité stravovací návyky se půstem naruší. Ale pravdou je, že změna stravování po půstu uskutečňuje snadněji.

Začněme se postit

Většina nemocí má svůj původ v nesprávné výživě. Přiznejme si kolikrát jsme se přejídali, anebo vůbec nejedli, abychom nějaké to kilo shodili. Brali jsme léky nebo injekce na hubnutí, ale stejně dospějeme k tomu, že jedinou možností je přestavba naší stravy. Také je dobré si udělat každý týden očistný den. Udělat si den ovocný,  rýžový nebo zeleninový.

Postní dny pro zdraví

Postní dny si děláme tehdy, kdy nám to dovolí práce, osobní a časové podmínky. Také je dobré postit se, kdy máme žaludeční těžkosti nebo průjem.

Postní dny jsou zároveň i léčebnými. Předcházíme tím srdečním infarktům, mozkovým příhodám, nebo také poruchám cévního systému. Otázkou je, kdo z nás je ochoten takhle změnit svůj pohodlný život. Opětovně si vlezme do svědomí a podívejme se, jak se stravujeme.

Léčebný půst, který je delší, můžeme absolvovat ve specializovaném zdravotnickém zařízení pod dohledem odborných lékařů. Léčebný půst je vhodný zejména pro lidi, kteří mají zálibu v tučných jídlech. Pro ty, kteří trpí cukrovkou, poruchami krevního oběhu, vysokým krevním tlakem, dnou, revmatismem, ekzémy a jinými chorobami.

Nesmí se rozhodně postit lidé, kteří jsou duševně a psychicky vyčerpaní, kteří překonali dlouhodobou nemoc nebo těžkou operaci, také lidi, kteří užívají léky na ředění krve. Rozhodně je třeba konzultovat vše s lékařem, než se začneme postit .

Během půstu, ale také po něm se můžou dostavit chvilkové těžkosti. Nemusí, ale dokazovat, že půst byl neúspěšný. V následujících dnech těžkosti ustupují.

Postní dny a návrat k běžné stravě

Když pak přecházíme z postních dnů k plnohodnotné stravě, pak by měla obsahovat tyto potraviny:

  • celozrnný chléb
  • celozrnná mouka
  • syrová strava
  • voda, šťávy, čaje

Naopak vyhýbáme se nadměrnému slazení, solení a tučným potravinám.

Díky půstu hubneme

Snížení hmotnosti způsobuje v našem těle jen ty pozitivní věci. Zmenšuje zátěž kloubů, ulehčuje srdci činnost, plíce přijímají více kyslíku, zvýšený krevní tlak klesá a nalezneme i mnohá další pozitiva.

Musíme při půstu věnovat mimořádnou pozornost jedné věci. Při půstu se v krvi zvyšuje obsah kyseliny močové. Po půstu hladiny hodnot kyseliny močové začínají klesat.

Proto je nutné hodně pít vodu se šťávou z citronů. Ale pokud užíváme léky na snížení hladiny, musíme být při i po půstu pod odborným dohledem lékaře.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Jovi

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena