Vaření.czMagazínJaký jste postní typ?

Jaký jste postní typ?

Jaký jste postní typ?

Možná jste už přemýšleli o pročištění vlastního těla bez cizí pomoci. Půst je nejjednoduším způsobem, jak tělo detoxikovat a dát životnímu stylu nový směr.

11657×

Půst patří do kultury mnoha zemí a je obsahem většiny náboženství. Už v daleké historii lidé poznali, že půstem očistí své tělo od škodlivých látek, uleví se jim po psychické stránce a zdravotní potíže ustoupí do pozadí.

Co se děje při půstu

Během postního období dopřejete tělu doslova oddych. Organismus není zatěžován těžkými jídly a špatně stravitelnými kombinacemi potravin. Žaludek i střeva se pročistí, zlepší se imunitní systém, ustoupí bolesti, pleť se rozzáří a mnohdy se ztratí i nějaký ten přebytečný kilogram.

Jak postupovat při půstu

Postní kúra může trvat pár dnů až po týdny. Začátečníkům se při půstu bez dohledu lékaře doporučují 2 - 3 dny, zkušenější mohou postní období prodlužovat. Součástí postního období jsou:

  • pročišťovací dny - odlehčení běžné stravy
  • dny samotného půstu - dodržování přesného režimu stravování
  • zvykání si na normální stravu - postupný přechod na obvyklou stravu

Během půstu je nutné dostatečně pít, minimálně 2 - 3 litry za den v podobě minerálek, čisté vody, neslazených čajů a čerstvých zeleninových a ovocných šťáv, nejlépe z ekologicky pěstovaných plodů.

Půst v závislosti na tělesné konstituci

Každý z nás má jiný metabolismus, jiné trávení, odlišnou krevní skupinu. Tyto faktory a mnohé další ovlivňují tělesný vzhled, náběh k obezitě či k výrazné štíhlosti. Proto i při půstu je třeba brát na vědomí odlišnosti a jiný přístup k volbě vhodných potravin.

Při výběru stravy hodnoťte svou postavu, povahové vlastnosti i časté zdravotní problémy, týkající se váhy, spánku a pokožky.

Postní typ - tzv. mlsoun

Jistě se poznáte. Máte pořád hlad a chuť na něco dobrého. Možná ani tak netoužíte po ztrátě kilogramů a o půstu či dietách přemýšlíte dlouho. Mnohdy skončíte u myšlenky a k činu ani nedojde. Ovšem když se opravdu rozhodnete a dodržíte pravidla, kilogramy jdou dolů závratnou rychlostí. Během půstu si dopřejte vývary, šťávy a spoustu vody. Vyhýbejte se syrové stravě. Přednost dejte polévkám, pokrmům z brambor a dušené zelenině.

Postní typ - sportovec

Jste ohnivý typ, vyhledáváte pohyb a máte nadmíru energie? Potom se vrhněte na půst plný čerstvého ovce a zeleniny. Syrová strava je pro vás jako stvořená. Naopak vyhýbat byste se měli ohřívaným pokrmům, polévkám a jakékoliv horké stravě. Během půstu si dopřejte i celozrnný chléb, saláty i brambory. Jíst můžete i větší množství potravin. Nemusíte se vyhýbat ani sladším typům ovoce.

Vnímavý postní typ

Máte sklony k citlivému jednání? Jste často ve stresu, bolí vás žaludek a jste zimomřiví? I u půstu je třeba brát na tyto sklony ohled. Jste v podstatě opakem sportovního typu. Dopřejte si teplé polévky, které podpoří látkovou výměnu. Lépe tak odbouráte odpadní látky i tukové polštářky. Dopřejte si kromě zeleninových i krémové polévky, ovesné vločky, horké ovocné a zeleninové nákypy.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena