Vaření.czMagazínPečení není věda

Pečení není věda

Pečení není věda

V jedné reklamě se říká: "Pečení je radost". Pro mě se pečení opravdu stalo radostí, proto se dnes pokusím přinést vám několik užitečných rad, jak předejít neúspěchům, katastrofám a jak vykouzlit voňavé a křehké moučníky.

13463×
Hodně často se poslední dobou setkávám s otázkami, proč je pečení tak složité, proč se ten či onen moučník nepovedl, jak na to, aby vše dopadlo podle představ. Znám dokonce pár mladých žen, pro které je pečení noční můrou. Raději jdou a koupí si hotovou bábovku, vánočku nebo štolu. A na řezy si zase zajdou do cukrárny. Přitom je to úplně zbytečné.

Příprava

Když se rozhodneme péct, pečlivě si přečteme recept a ujistíme se, že máme vše potřebné. Začínajícím pekařkám si dovolím dát radu z praxe: při prvním pokusu se snažte přesně držet receptu a vyhnout se experimentům. Na ty bude ještě spousta času, až získáte potřebné zkušenosti.

Suroviny

Až na některé výjimky je nejideálnější péct ze surovin, které mají pokojovou teplotu. Tato rada se týká zejména kynutých těst, kde doporučuji si veškeré suroviny vyndat i několik hodin dopředu na kuchyňskou linku, kde všechny získají stejnou teplotu.

Prosívání

V mnoha receptech se uvádí, že mouku prosijeme, ale jen málo kdo ví, proč je to důležité. První důvod je ten, že se z mouky odstraní nečistoty a drobné hrudky. Důležitější ovšem je, že dojde k provětrání a okysličení mouky, což se nemálo projeví na kvalitě výsledného produktu.

Tření

Třením těsta rozumíme proměnu při které pomocí vařečky, šlehacích nástavců nebo hnětacích metel změníme tekuté či krémovité substance ve stejnorodou hmotu.

Vmíchání

Vhodným nástrojem na vmíchání je obyčejná dřevěná, nebo plastová stěrka. Přísady přidáváme postupně a velmi pomalu zamícháváme. Obzvláště důležitá je opatrnost u těst, kdy nakonec vmícháváme ušlehaný sníh z bílků. V žádném případě k tomuto účelu nepoužíváme šlehače a roboty!

Zpracování těsta

Jak říkávaly již naše babičky, nejlépe se těsto zpracovává rukama. Z vlastní zkušenosti mohu jen potvrdit, že je velký rozdíl, mezi vánočkou z těsta propracovaného ručně a naopak z těsta připraveného robotem. Je mi ale jasné, že dnešní uspěchaná doba přeje šlehačům, hnětačům a nejrůznějším strojům.

Sražení

Když pracujeme s přísadami, které nemají stejnou teplotu, může se lehce stát, že se těsto nebo krém (stejně tak i omáčka) srazí. Sražené chuchvalečky odstraníme ohřátím v teplé vodní lázni a rozmícháním.

Rozpouštění

Tuk, čokoládu i nugát rozpouštíme při velmi mírné teplotě až do tekutého stavu. Pro čokoládu a nugát ve nejlepší vodní lázeň. V případě rozpuštěného tuku vyčkáme, než tuk zchladne, nepřidáváme jej do těsta nikdy horký.

Potírání zavařeninou

Dobře se osvědčuje meruňková zavařenina. Pokud ji rozehřejeme a protlačíme sítkem, je vhodná na potírání pečiva. Je však také vhodnou ochrannou vrstvou pod polevy, šlehačky nebo ovocné náplně.

Předehřívání trouby

Vyplatí se dodržet požadovanou teplotu podle jednotlivých receptů. Elektrické spotřebiče potřebují na předehřátí delší dobu, naopak plynové jen několik minut. Horkovzdušné trouby jsou nejrychlejší. Nedoporučuji vypínat troubu před dopečením, mohlo by to kvalitu pečiva zhoršit.

Zdobení

Moučníky potíráme polevou nebo krémem, kterým jsou naplněny. Poleva by měla mít chuť přiměřenou náplni dortu. Dorty nebo řezy můžeme sypat celé nebo jen po stranách sekanými mandlemi, oříšky nebo rozdrobenou drtí. Oblíbená je také šlehačka upravená tak, aby neklesala. Zatímco v létě zdobíme moučníky, zvláště ty piškotové, čerstvým ovocem, především jahodami a třešněmi, v zimě zdobíme ovocem kandovaným nebo zavařovaným, v tom případě vybíráme tuhé a dobře okapané. Tak vidíte, že to není žádná věda. Na našem serveru najdete mnoho výborných receptů, od těch nejjednodušších až po náročné. Stačí si pouze vybrat a začít s pečením. Jestli jste tu ale nenašli odpověď na otázku, která odrazuje od pečení právě vás, stačí napsat pod článek a ráda poradím a pomohu. Foto: Photos.com
user-icon

autor Konvalinka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena