Vaření.czMagazínObdobí výsadby jahodníku

Období výsadby jahodníku

Období výsadby jahodníku

Pěstování jahodníku se od ostatních druhů drobného ovoce značně liší. Například v tom, že jej lze vysazovat ve třech obdobích v roce.

15223×

Výsadba jahodníku se může provádět nejen na podzim, ale i zjara nebo v letních měsících. Jahody vysazujeme ve třech obdobích - v létě, na podzim a na jaře.

Letní výsadba jahodníku

Ta časně letní probíhá právě v těchto dnech, tedy koncem června až začátkem července. Používá se chlazená "frigo" sadba nebo mladé dceřinné rostlinky, které se odebírají od zdravých a plodných matečných rostlin. Výhodou této časné výsadby je vyšší plodnost v následujícím roce a lepší kvalita plodů - vyšší podíl výběru, zejména při použití způsobu tzv. husté výsadby.

Podzimní výsadba jahodníku

Při podzimní výsadbě je důležité a rozhodující to, zda je provedena včas. Ve vyšších polohách se vysazuje jahodník nejpozději do konce srpna, v teplejších polohách nejpozději do konce září. Vedle toho rozhoduje také vyspělost sadby. Jde-li o dostatečně silnou předpěstovanou sadbu, může se vysazovat i později. Záleží také na tom, zda máme uvolněn záhon pro pěstování jahod. Pokud ještě není uvolněn od předplodiny, pak zvolíme výsadbu až na jaře.

Jarní výsadba jahodníku

Pro jarní výsadbu můžeme použít zjara zakoupenou sadbu nebo sadbu předpěstovanou (založenou) na zvláštním záhonku, kam jsme si ji v srpnu vysadili. Při jarní výsadbě se z rostlin během roku ještě nesklízí, rostliny však zesílí a vytvořené odnožové rostliny zaplní řádky tak, že v následujícím roce již nastoupí plná sklizeň.

Způsoby výsadby jahod

Způsobů výsadby jahodníku je několik, ale nepraktičtější a nejpoužívanější je výsadba jednořádková zahuštěná.

Jednořádková zahuštěná výsadba

Tato výsadba vyžaduje poměrně málo ruční práce a spojuje výhody jednořádkového způsobu výsadby s výsadbou pásovou. V řádku se mezi původně vysazenými rostlinami ponechají zakořenit i dceřinné rostlinky tak, aby se vytvořil souvislý pás o šířce asi 40 - 50 cm. Řádky se vysazují asi 70 - 80 cm od sebe, rostliny v řadách 30 - 40 cm od sebe. Probírají se ale i odnožové rostliny mezi původními trsy tak, aby ty, které ponecháme pro zahuštění řádku, byly od sebe vzdáleny alespoň 10 - 15 cm. Větší počet rostlin na plochu dává i větší sklizeň. Porost každoročně doplňujeme mladými rostlinami, které přinášejí vysoký podíl výběrových plodů a zároveň se tak udržuje dobré tržní složení plodů.

Jednořádková výsadba

U tohoto způsobu výsadby se po celou dobu trvání udržují pouze původní rostliny - šlahouny s dceřinnými rostlinkami se každoročně odstraňují.

Pásová výsadba

Vysazený řádek se nechá rozrůst do pásu širokého 50 - 70 cm.

Z dalších pak záhonová výsadba, dvouřádková výsadba, výsadba na fólie, atd.

Na závěr

Z hlediska výše a kvality sklizní se u všech způsobů výsadeb doporučuje pěstovat jahodník nejvýše tři sklizňové roky. U starších porostů se ve zvýšeném měřítku vyskytují škůdci a zejména houbové choroby.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena