Vaření.czMagazínNaše vinařské oblasti

Naše vinařské oblasti

Naše vinařské oblasti

Milovníci vína je jistě znají, mají v nich naprostý přehled, ale co ostatní? Dobré víno, bílé nebo červené, nechybí rozlité ve vhodných sklenicích při žádné zvláštní příležitosti. A nejen při nich.

7402×

Odkud ale to někdy sladké, jindy kyselejší víno pochází? Původ se odlišuje podle oblastí a podoblastí, v nichž se dále člení na viniční tratě. V naší zemi jsou dvě vinařské oblasti, které se dále dělí na šest vinařských podoblastí. Každá podoblast v sobě zahrnuje několik vinařských obcí, na jejichž katastru se rozkládají takzvané viniční tratě.

Čechy - vinařská oblast

Česká vinařská oblast je rozlohou menší. Rozdělena je na dvě menší podoblasti.

Litoměřická podoblast

Tato oblast je nejmenší podoblastí. Čedičové podloží na srážky chudého Mostecka dodává vínům silnou mineralogu s kouřovými tóny. Okolí Roudnice nad Labem a Žernosek zase oplývá vápenitými pískovci, opukou a sprášeni. To zajišťuje vínům strukturu a pevnost. Odrůdy, které jsou zde nejvíce pěstované, jsou Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Modrý Portugal a Svatovavřinecké.

Mělnická podoblast

Mělnicko je oblastí charakteristickou vápenatými opukami a štěrkopískovými naplaveninami. Na těchto půdách se rodí vína výrazného projevu a svěží pitelnosti. Historicky jsou zde nejpěstovanější odrůdy Rulandské modré, šedé, bílé, Chardonnay. Také Kutnohorská lokalita je význačným vinařským centrem a dokonce i Praha má své vinice.

Morava - vinařská oblast

Moravská vinařská oblast je rozlohou větší než oblast česká, proto je také rozdělena na čtyři menší vinařské podoblasti.

Znojemská podoblast

V této oblasti je poněkud chladnější klima než v ostatních moravských podoblastech. Toto klima však zaručuje vínu plné a svěží aroma. Pěstují se tu odrůdy vína Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Ryzlink rýnský. Známé jsou i červená vína - Frankovka, Svatovavřinecké. Mezi známá vinařská místa patří viniční oblast Šábes v Národním parku Podyjí, ale i ruiny kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích.

Velkopavlovická podoblast

Hustopečská pahorkatina a její členitý reliéf skrývá za obcí Velké Bílovice jižní svahy, na kterých se rodí opravdu mimořádná červená vína. Zejména Modrý Portugal a Frankovka. Typickými představiteli výtečných bílých vín jsou Veltlínské zelené, Tramín, Neuburské. U Žabčic písčité půdy dodávají zajímavé aroma Muškátům.

Mikulovská podoblast

Nejteplejší klima je na jižních svazích Pálavských vrchů. Jsou po odcházející zimě první bez sněhu. Opravdu vydařená vína jsou tu z odrůd Ryzlink vlašský, Chardonay a Rulandské bílé. Pálava dala jméno i nově vyšlechtěné odrůdě, která je více aromatická. Podmínky v této oblasti jsou vhodné i pro pěstování dalších modrých i bílých odrůd.

Slovácká podoblast

Krajina zde je různorodá. Vinice mezi Tupesy a Polešovicemi jsou známé výtečnými Muškáty moravskými, oblast Podluží zase červenými víny Cabernet Moravia. Slavná jsou i vína Bzenecká Lipka nebo Blatnický Roháč.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena