Naše játra

Naše játra

Dalo by se říci, že játra jsou malou chemickou továrnou v našem těle. Nosíme je stále s sebou, a přitom v nich probíhá neustále asi 500 chemických reakcí.

13002×

Také v noci, kdy si jdeme lehnout a někteří už spíme, játra stále pracují na plný výkon.

Funkce jater

Játra se musí vypořádat vším, co jsme za celý dne snědli a vypili. Škodlivé látky filtrují a z těla odvádějí jedy. Tento vnitřní orgán je velice výkonný, ale nechá si také ledaco líbit. Dokonce při odebrání až 60 % jaterní tkáně dokáže člověk přežít. Játra mají schopnost obnovovat se a za pár měsíců dorostou do původní velikosti.

Čím játra zatěžujeme

Přesto od člověka dostávají pořádně zabrat! Dobré jídlo, které člověk konzumuje ve velkých porcích (a to zejména během významných svátků, oslav nebo opakujících se letních party u grilu) neprospívá játrům. Nebo snad nemá člověk rád dobrý křupavý smažený řízek, bramborový salát, majonézu, mastnou a propečenou kachýnku s velkou porcí knedlíků? Nemluvě o smažených hranolcích, mastných langoších, které jíme někdy častěji, než by bylo vhodné s ohledem na naše játra. A proč ne, když rychlá občerstvení nabízí lákavě vypadající porce smažených jídel každý den? Je ale potřeba uvědomit si to, že co potěší naše chuťové pohárky, nepotěší naše játra. Všechny tuky a cukry totiž útočí nejen na naši postavu, ale na celý náš trávicí systém. Z trávicího systému jsou pak zatěžována játra nejvíce.

Onemocnění jater

Dlouhodobým zatěžováním jater můžeme dosáhnout některých onemocnění. Je to například:

  • steatóza - jde o ztučnění jater
  • cirhóza - jde o tvrdnutí jater

Tyto možné komplikace lze však rozpoznat při počínajících potížích - dochází ke krvácení dásní nebo se snadno tvoří modřiny. Přichází také únava, křeče, horší se kvalita nehtů, objevují se kožní potíže. Nakonec žloutne pokožka nebo oční bělmo, a to je už vážný varovný signál, který by nás měl upozornit na to, že je nejvyšší čas změnit stravovací návyky. A pak by samozřejmě měla přijít jaterní dieta.

Jak předejít potížím s játry

Samozřejmě, že nikdo nechceme nechat problémy s játry zajít až tak daleko. Pak je namístě udělat něco okamžitě, například zařadit do denního režimu očistnou kúru, která prospěje nejen játrům, ale celému našemu zdraví. Nejde o nijak drastický režim, který by měl trvat dlouho. Jde o proces dodržování několika rad po dobu jednoho měsíce:

  • pitný režim bez minerálů - pitná kúra s nemineralizovanou vodou zbaví tělo lépe škodlivin
  • odstranit tuky z jídelníčku - tučné a smažené potraviny z jídelníčku vynechat, protože takové potraviny velmi zatěžují játra
  • vynechat alkohol, cigarety, černou kávu
  • čerstvé ovoce, zelenina - do jídelníčku zařadit čerstvé ovoce a zeleninu - podporují jaterní činnost

Pomoc bylinek

Jsou bylinky, které pomáhají při preventivní léčbě k pročišťování jater (pampeliška, čekanka), k regeneraci jaterní tkáně a ochraně před ztučněním používat kustovnici nebo ostropestřec. Při léčbě, která játra poškozuje, používat preventivně pýr.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena