Muškátový oříšek - koření i droga

Muškátový oříšek - koření i droga

Muškátový oříšek se v české kuchyni tolik nepoužívá. Má osobitou chuť a vůni a málokdo ví, že bývá zneužíván i jako droga.

25976×

Původ a vzhled muškátového oříšku

Muškátový oříšek původně pochází z Portugalska. Později ale byly sazenice muškátu tajně přivezeny na Mauritius, kde byly podmínky pro pěstování mnohem lepší. Sazenice se pak rozšířily i do okolních zemí. Dnes je hlavním zdrojem muškátového oříšku Indie a Grenada.

Koření roste na muškátovnících, až dvacet metrů vysokých stromech s květy podobnými konvalince. Plody se podobají broskvi a právě z nich se odstraňuje dužina, v jejímž středu se nachází kožnatá pecka s jádrem zvaným muškátový oříšek. Nejedná se tedy o ořech v pravém slova smyslu.

V České republice je k dostání oříšek celý i strouhaný, narazit ale můžete i na tzv. muškátový květ. Stejně jako v případě oříšku se nejedná o květ jako takový, ale o usušený červený míšek, který pokrývá zmíněnou pecku. Také muškátový květ se používá jako koření a lék.

Muškátový oříšek jako koření

Muškátový oříšek má velmi ostrou, štiplavě nahořklou chuť. Je výborný zejména k dochucení masitých a zeleninových pokrmů, uzenin, paštik a nádivek. Přidává se také do cukrovinek, kompotů a likérů nebo k aromatizaci nápojů (např. muškátového vína). Dobře si rozumí s pepřem, cibulí nebo bobkovým listem. Bývá součástí kořenících směsí.

Muškátový oříšek jako lék

Muškátový oříšek působí v malém množství (tj. na špičku nože) léčivě. Posiluje nervy, povzbuzuje náladu i chuť k jídlu, podporuje trávení, působí proti nadýmání a revmatismu.

Muškátový oříšek jako droga

V malém množství je toto koření opravdu léčivé, ve velkém ale působí jako droga. Obsahuje halucinogeny, které vyvolávají stavy opojení i úzkosti. Může vyvolat i halucinace. Při předávkování dochází k otravě, která se projevuje malátností, zmateností, nevolností, zvracením a bolestmi hlavy. V extrémní situaci není vyloučena ani smrt. S muškátovým oříškem jakožto drogou proto není radno si zahrávat. Úplně by se mu měli raději vyhnout lidé se srdečními potíži, těhotné ženy a malé děti.

Další využití muškátovníku

Muškátový oříšek se používá také při výrobě kosmetiky, vonných olejů a parfémů. Je součástí přísad solí do koupele a kloktadel.

Foto: Pixmac.cz

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz