Vaření.czMagazínMléka není nikdy dost

Mléka není nikdy dost

Mléka není nikdy dost

Vypadá to zdánlivě jednoduše - stačí tři sklenice mléka denně a vaše dítě nebo vnouče má jistotu dostatečné denní dávky vápníku. Ta se odvíjí podle věku a představuje 800-1200 mg/den.

13659×
A co když mléčné výrobky v dětském jídelníčku chybí? "Nepoznáte to hned, ale jisté je, že takové dítě nebude mít dostatečný příjem vápníku, potřebného k vytvoření množství kostní hmoty, jež je mu geneticky předurčeno. Během růstu může být ohroženo křivicí. Postupem času pak bude čelit zvýšenému riziku rozvoje osteoporózy, onemocnění vedoucího ke zlomeninám již po malém traumatu. Kvalita života postižených bývá ve vyšším věku významně snížena a ve srovnání se zdravou populací téže věkové skupiny stoupá i jejich úmrtnost," říká doc. MUDr. Milan Bayer, CSc., ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Jak této hrozbě čelit? Je to jasné, hlavně včas!

Školní mléko včera a dnes

Nejlepší prevencí je naučit dítě pravidelně pít mléko a jíst mléčné výrobky. Může si je kupovat ve škole za státem dotovanou cenu, pokud je jeho škola zapojená do akce zvané Školní mléko. Nápad masově vrátit mléko mezi školáky, kteří začali dávat přednost atraktivnějším nápojům, dováženým po roce 1989, měla skupina lidí ze společnosti Laktea. "V roce 1996 upozornili lékaři na katastrofální nedostatek vápníku, vitamínů A a B2, důležitých složek mléka ve stravě dětí a mládeže. Napadlo nás, že vzkřísíme něco, co už tu kdysi bylo. Tak vznikla obecně prospěšná společnost Laktea," vzpomíná předsedkyně správní rady Mgr. Hana Zmítková. "Za deset let jsme dodali do škol v České republice již 100 miliónů krabiček školního mléka, více než 8 miliónů jogurtů a 7,6 miliónu smetanových krémů. Už 80 % škol nabízí každému žákovi možnost objednat si čtyřikrát týdně mléko za 3,50 Kč a jednou týdně jogurt nebo smetanový krém za 4 Kč," dodala. Základní škola v Legerově ulici v Praze byla první, která se do akce zapojila. "Na Školním mléce tu vyrostlo už několik generací," vzpomíná tehdejší ředitelka, dnes učitelka Mgr. Bohuslava Bucharová.

Ale jak na to?

Nadšenci z Laktey přesvědčili tisíce a tisíce školáků, rodičů, stovky učitelů a ředitelů škol, že je mléko prospěšné. Zajímalo nás, zda jsou spokojeni i ti, kteří před deseti lety s varováním před nedostatkem vápníku u děti přišli. Na to jsme se zeptali docenta Milana Bayera: "Ačkoli se v posledních deseti letech, zcela jistě i působením firmy Laktea, situace trochu zlepšila, spotřeba mléka a mléčných výrobků by měla být rozhodně vyšší. Plnění výživových doporučených dávek vápníku je u populace v České republice včetně dětí zatím stále nedostatečné. U řady dětí nahradily mléko v jídelníčku sladké nealkoholické nápoje. Tento návyk spolu s nedostatkem pohybové aktivity může ohrozit zdárný vývoj skeletu dítěte. Jakákoli snaha o hojnější zastoupení mléka v potravě dětí a dospívajících tedy zaslouží podporu." Navzdory snaze Laktey, státu, sponzorů a vedení 80 % škol se část žáků k mléku za dotovanou cenu nedostane. Co pro to udělat, vysvětluje obchodní ředitelka společnosti Laktea Simona Tvrdíková: "Žáci a jejich rodiče by měli požadovat na vedení škol, aby tuto státem a EU podporovanou akci umožnila. Někdy je problém sehnat někoho, kdo se bude o mléko ve škole starat. Mohou to být maminky na mateřské, babičky, kdokoli, kdo je přesvědčený o prospěšnosti akce a ochotný pomáhat."

Co dodává mléko:

  • Vápník pro pevné kosti a zdravé zuby
  • Bílkoviny pro silné svaly, zdravé vlasy a nehty
  • Vitamín A pro zdravé oči a kůži
  • Vitamín B12 pro tvorbu červených krvinek
  • Stopové prvky pro správný chod řady metabolických dějů
Zdroj: Novinky.cz Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Vilienka

Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena