Vaření.czMagazínMateřské mléko - první strava života

Mateřské mléko - první strava života

Mateřské mléko - první strava života

Mateřské mléko je vůbec prvním pokrmem, nebo chcete-li nápojem, který v životě ochutnáme. Pojďme si o této cenné tekutině něco povědět.

18320×

Nejpřirozenější strava

Mateřské mléko dodává dítěti správný poměr živin včetně obranných látek, je také pro miminko velmi dobře stravitelné. Naopak na řadu umělých výživ může být miminko alergické. Velmi důležité je, aby se děťátko přiložilo k prsu co nejdříve po porodu. Poté, co se přisaje, dostane od maminky nejprve mlezivo, tedy čirou, ale velmi cennou tekutinu, která předchází tvorbě samotného mléka. Do pěti dnů po porodu se vytvoří již velice kvalitní "přechodné mléko". Za další zhruba týden až dva již miminko saje plnohodnotné mateřské mléko.

Na začátku každého kojení dostává miminko čiré vodnaté mléko, které uhasí žízeň, později se z mléčných žláz uvolňuje hustší a tučnější tekutina - tak zvané zadní mléko, které děťátko nasytí. Dítě kojíme tak dlouho a tak často jak potřebuje. Říká se, že stolice kojených dětí zapáchá mnohem méně, než u dětí krmených umělou výživou, což zatím z vlastní zkušenosti nemohu potvrdit. Pro dítě je kojení plně dostačující po jeho prvních 6 měsíců života. Až poté je vhodné začít s příkrmy, ale kojit bez problémů můžeme i do dvou let věku dítěte.

Složení mateřského mléka

Mateřské mléko obsahuje ve 100ml průměrně 1,2g bílkovin, 3,5g tuku, 7g sacharidů a 0,2g minerálních solí. Energetická hodnota nepřesahuje 300KJ. Zajímavé je, že složení mléka se mění a přizpůsobuje v závislosti na frekvenci a délce kojení. Často kojené děti dostávají méně vydatné mléko, děti, které pijí v delších intervalech, přijímají mléko výživnější. Mateřské mléko ovlivňuje samozřejmě i žena svou stravou, v případě, že konzumuje mnoho sladkého, zvyšuje se i množství sacharidů v mléce a miminku se urychluje peristaltika a může trpět nadýmáním.

Další látky, jako vitamíny, minerální látky a stopové prvky, musí maminka v dostatečném množství konzumovat již během těhotenství a samozřejmě i během kojení. Jakékoliv léky, které by žena měla užívat, je nutné konzultovat s lékařem. Pokud je žena kuřačka a nedokáže si kouření odepřít, měla by svou dávku nikotinu přijmout ihned po kojení, aby do příštího krmení hladina nikotinu stačila klesnout.

Co říkají výzkumy?

Kojenými a nekojenými dětmi se zabývala řada výzkumů, bylo při nich zjištěno, že kojené děti mají vyšší IQ a celkově se vyvíjejí mnohem rychleji, než jejich nekojení vrstevníci. Miminka krmená mateřským mlékem jsou lépe chráněna před syndromem náhlého úmrtí. Jejich pozdější chrup je méně náchylný k zubním kazům.

Výhody však kojení přináší i pro maminky. Kojení prý snižuje riziko osteoporózy, rakoviny prsu, vaječníků a děložního hrdla. V neposlední řadě je mateřské mléko výhodné i po finanční stránce, je v podstatě zadarmo a kdykoliv k dispozici.

Problémy s kojením

Zejména prvorodičky potřebují již v porodnici zvláštní péči vyškolených sester a laktačních poradců. Je opravdu důležité, aby se miminko již do hodiny od porodu poprvé přikládalo k prsu. Bohužel mnozí zdravotníci tomuto zamezují a ženě kontakt s miminkem odpírají, aby si odpočinula po těžkém porodu. Často však toto odloučení a znemožnění brzkého kojení může způsobovat právě potíže s přirozeným krmením miminka. Při jakýchkoliv i pozdějších problémech s kojením je vhodné se obrátit na laktační poradnu, která funguje v každém větším městě.

Banky mateřského mléka

Mnohé ženy mají mléka naopak doslova na rozdávání. Byla by škoda toho nevyužít. Jednak odsátím přebytečného mléka umožníme dětem, jejichž maminky kojit nemohou, nebo dětem, které jsou umístěny v ústavech, aby mohly po první měsíce života dostávat zdravé mateřské mléko. Za druhé si lze díky tomu k mateřské i něco přivydělat. S myšlenkou mléčných bank přišel v roce 1907 pražský pediatr Epstein, o 2 roky později již vznikla první mléčná banka ve Vídni.

Banky mateřského mléka fungují v jedenácti českých městech: v Praze-Podolí, Hradci Králové, České Lípě, Mostě, Českých Budějovicích, Plzni, Zlíně, Vsetíně, Ostravě, Olomouci a Brně. Dárkyně musí prodělat některá předběžná vyšetření, ale před podáním "cizího mléka" je i tak nutné jej v různých fázích vyšetřit a preventivně pasterizovat kvůli možnému přenosu HIV a jiných virů. Poté se mléko zamrazí a podle potřeby podává dětem.

Díky mateřskému mléku dáváme miminku opravdu ten nejlepší základ do života a prostřednictvím kojení vzniká také nenahraditelná psychická vazba. 

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena