Vaření.czMagazínLuxus zvaný bio potraviny

Luxus zvaný bio potraviny

Luxus zvaný bio potraviny

Předpokládám, že většina z vás již někdy slyšela o bio potravinách. Já sama jsem o nich více slyšela, když jsem pro vás připravovala rozhovor s hercem Jaroslavem Duškem. Mluvil o nich s takovým nadšením, že jsem se o bio potraviny začala ihned zajímat.

12436×
Ráda bych se s vámi dnes podělila o své poznatky a možná i nadšení. Pokud vám není jedno, co jíte a co prostřednictvím jídla do sebe dostáváte, jistě by vás tento dnešní článek mohl navést na zdravější cestu. I když, jak již název článku napovídá, jde o poněkud nákladnější styl života, ovšem za sebe musím říci, že investice do zdraví a zdraví blízkých se zcela jistě vyplatí.

Co jsou to bio potraviny a jak je poznáme?

Tento název neznamená nic víc, ani nic míň, než že se jedná o produkt ekologického zemědělství vypěstovaný a nebo vyrobený podle velice přísných, zákonem stanovených pravidel. Symbol zeleného klasu na modrém podkladu s hvězdičkami označuje bio potraviny vyprodukované v zemích Evropské Unie. Chcete-li mít opravdu jistotu, že kupujete opravdovou bio potravinu, hledejte na obalu takzvanou bio zebru, jejíž symbol zaručuje, že byl výrobek kontrolován na každém kroku od zemědělce až k vám. Pokud se jedná o nebalené zboží, například zelenina, ovoce, pečivo, můžete po prodejci vyžadovat osvědčení o původu zboží. A ještě malé upozornění: označení jako produkt zdravé výživy, čistě přírodní potraviny nebo ekopotraviny představují pouze tvrzení výrobců.

Začínáme na ekofarmě

Většina bio potravin vzniká na ekofarmách. Přesto, že stát se ekofarmářem není vůbec jednoduché, ke 31.12.2006 jich v naší republice bylo již 977. Uchazeči o tento titul musí splnit velmi náročné podmínky a projít přechodným obdobím dvou až tří let. Po uplynutí této doby může získat certifikát, který jej opravňuje označovat své produkty jako "produkty ekologického zemědělství". Ekofarmáři hnojí hnojem, jejich brambory a zelenina proto neobsahují zbytky pesticidů a herbicidů. Zvířata krmí zeleným a chovají je přirozeným způsobem s možností volného pohybu a pastvy. Šetrná je i porážka, kvalita masa tedy není ovlivněna stresem. Zvířatům se nepodávají žádná antibiotika ani růstové hormony. Poctivé klasické mléko a vejce je od spokojené slepice jako ze starých časů.

Ceny bio potravin

Již jsem se zmínila o cenové náročnosti bio potravin, chtěla bych vysvětlit, proč je cena těchto produktů někdy mnohonásobně vyšší. U nás je ekologicky obhospodařováno přibližně 6% veškeré zemědělské půdy. Většinou jde o chráněná území, horské oblasti a přírodní rezervace. Tento způsob hospodaření šetří krajinu, venkovanům poskytuje pracovní příležitosti a brání tak vylidňování venkova. Vyžaduje ale mnohem více péče než konvenční hospodaření. Biofarmář nepoužívá postřiky na plevel, ale vytrhává jej ručně. Proti škůdcům se brání světelnými a feromonovými lapači nebo vysazováním aromatických bylin, které hmyz odhánějí. Toto vše je příčinou vyšších cen.

Co vše může být bio?

V zemích, kde má ekologické zemědělství dlouholetou tradici a hlavně velkou státní podporu, lze koupit v bio kvalitě téměř všechny druhy potravin. Mezi tyto země patří hlavně Německo, Holandsko a Švédsko. U nás nejlépe seženeme mléko a mléčné výrobky, hovězí maso, celozrnnou mouku, brambory a bylinkové čaje. V mnohem omezenějším množství jsou to pak vejce, ovoce, zelenina, pečivo, cereálie a máslo. Bohužel poptávka převyšuje nabídku. Některé bio produkty musíme dovážet, neboť tuzemští dodavatelé je nevyrábí.

Kde nakoupíme bio potraviny?

Ekologické zemědělce v České republice sdružuje svaz PRO-BIO, který sídlí v Šumperku. Biopotraviny od těchto zemědělců nakoupíte v certifikovaných bio prodejnách svazu PRO-BIO, v hypermarketech (Hypernova, Interspar, Billa, Tesco, Globus, Albert, Kaufland), v síti drogerií DM Market, v prodejnách Jednota Coop a samozřejmě v každé prodejně zdravé výživy. Při svém pátrání jsem narazila na firmu Bio nebio, s.r.o., na jejíž webových stránkách je mnoho užitečných rad, ale hlavně síť prodejen po celé republice, kde je možné bio produkty sehnat nebo objednat.

Jíst bio potraviny neznamená hubnout!

Označení bio potravina neznamená, že po konzumaci takovéto potraviny budeme hubnout. Dokonce opak může být pravdou. Například bio mléko může obsahovat mnohem více tuku než běžné plnotučné mléko. Zrovna tak mohou některé bio potraviny mít vyšší obsah cholesterolu nebo nejsou vhodné pro děti. Čím více jsem se o tomto životním stylu dozvěděla, tím více jsem odhodlána to vyzkoušet. A budu velmi ráda, pokud se se mnou rozdělíte o vaše zkušenosti s bio potravinami a bio farmami.
user-icon

autor Konvalinka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena