Vaření.czMagazínKonzumace alkoholu ovlivňuje hormony kojení

Konzumace alkoholu ovlivňuje hormony kojení

Konzumace alkoholu ovlivňuje hormony kojení

Vážené nastávající maminky. Nevěřte všemu co se říká. Stejně tak jako kouření, kofein a antikoncepce, tak i alkohol nepříznivě ovlivňuje nejen vaše novorozeně, ale i vás a vaše hormony.

17132×

Existuje staré tvrzení, že pití alkoholu podporuje kvalitu a kvantitu mateřského mléka. Tato tvrzení se však nezakládají na pravdě. Neexistuje žádný výzkum, který by to prokazoval. V roce 2005 navíc byly zveřejněny výsledky výzkumu doktorky Julie Mennella z filadelfského výzkumného střediska Monell Chemical Senses Center, které dokazují přesný opak.

"Je velmi důležité, aby se ženy dozvěděly pravdu," říká Julie. "Pokud ženy pijí alkohol pouze proto, aby zvýšily kvalitu nebo kvantitu svého mléka, musí vědět, že jejich konání má přesně opačný výsledek. Je to tím, že alkohol narušuje přirozené hormonální prostředí potřebné pro tvorbu mléka. To může způsobit potíže s kojením."

Hormony, které jsou důležité pro správnou funkci kojení, jsou především oxytocin a prolaktin. Prolaktin přispívá ke zvýšenému růstu alveolů - sklípků mléčné žlázy. Oxytocin zase po porodu stahuje hladké svalstvo kolem těchto sklípků a tím vypuzuje nově vytvořené mléko do kanálků. Oxytocin je nezbytný pro vypuzovací reflex (ejekce mléka při sání). Kromě již zmíněného alkoholu má nepříznivý vliv na tyto hormony také kofein a hormonální antikoncepce. Všechny tyto látky se tedy nedoporučují matkám, které kojí.

Výzkumu, který Julie Mennella provedla, se účastnilo 17 žen, které během kojení dětí v 2 až 4 měsíci pily alkohol v malém množství. Každá žena denně vypila alkohol smíchaný s ovocným džusem. Množství alkoholu odpovídalo asi 2 skleničkám červeného vína. Poté ženy použily odsávačku mléka a byla jim odebrána krev.

A výsledek? Alkohol ovlivnil vylučování obou hormonů. Množství oxytocinu kleslo v průměru o 78% a množství prolaktinu naopak vzrostlo o 336% v porovnání ke skupině žen, které pily ovocný džus bez přimíchaného alkoholu. Spoluautorka výzkumu Yanina Pepino, PhD - psychobioložka tento fakt popisuje takto: "Za normálních okolností růst a pokles prolaktinu koresponduje s růstem a poklesem oxytocinu a naopak. V tomto případě však alkohol nepříznivě ovlivnil vylučování obou hormonů a způsobil drastickou nerovnováhu těchto dvou klíčových hormonů."

Výsledkem konzumace alkoholu v době kojení je fakt, že ženám déle trvá vyloučení první kapky mléka a navíc jejich mléčné žlázy produkují mateřského mléka méně.

Foto: Profimedia.cz

user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena