Vaření.czMagazínJednoduchá renovace kuchyně

Jednoduchá renovace kuchyně

Jednoduchá renovace kuchyně

Kuchyně vám stále dobře slouží, ale již se poněkud okoukala? Sem tam je oprýskaná barva dvířek a jednotlivé doplňky spolu příliš neladí? Zkuste vyzkoušet pár našich jednoduchých rad.

22050×

 Barva v kuchyni

Jednoduchým a nenákladným řešením, jak oživit kuchyni, je vymalování stěn. Určitě už jsme si všimli, že řada restaurací je vymalována v odstínech oranžové a červené a není to náhodou. Právě tyto barvy podle psychologů podporují chuť k jídlu a s trochou nadsázky bychom mohli říci, že cihlově oranžové stěny v kuchyni předurčují jejího majitele k nadváze. Nikdo nám samozřejmě nemůže vymluvit naši oblíbenou barvu a je-li to právě červená, proč ji v kuchyni nepoužít? Pamatujme však na sladěnost doplňků od závěsů po sedáky na židlích. Pro kuchyně, ale ostatně i pro jiné místnosti, jejichž okna směřují na severní či východní stranu, se doporučují teplé odstíny žluté, zelené či hnědé. Pro kuchyně s vydatným přísunem slunečního svitu je dobré volit studenější barvy, tedy modrou, fialovou nebo některé druhy zelené.

Je nám líto starých věcí

Každý z nás má jistě oblíbený hrnek či misku, kterou už zub času připravil sem tam o glazuru, sem tam o ouško, ale nám je líto se s nimi rozloučit. Svému původnímu účelu již asi neposlouží, ale ze starého bucláku můžeme vytvořit třeba zajímavý květináč na bylinky. S trochou šikovnosti, například pomocí ubrouskové techniky lze pak vyrobit dekorace v jednotném duchu třeba s motivy slunečnic nebo motýlů.

Co s okoukanými dvířky

Ne každému se dostává peněz na úplnou výměnu skříněk a dvířek. Pokud nejsou poškozené, pouze už nám nevyhovuje jejich barva, máme v podstatě dvě možnosti, jak to vyřešit. Nejprve je potřeba se rozhodnout pro barvu linky. Budeme-li chtít světlou kuchyňskou linku, musíme si uvědomit, že na ní bude patrný prakticky každý náš kuchařský pokus. Tmavá linka zase malou kuchyni promění v ještě stísněnější prostor.

Renovace barvy

Mnohé kuchyně disponují masivními dvířky natřenými barvou. Pokud jsme se rozhodli pro její změnu, je vhodné povrch přebrousit nebo raději použít odstraňovač starých nátěrů. Možná pod původní barvou objevíme dvířka s nádhernou strukturou dřeva, byla by škoda ji schovat pod netransparentní barvu. Použít se dá bezbarvý lak či lazura. Rozhodneme-li se pro barvu, můžeme si vybrat z mnoha odstínů, které ve výsledku mohou vytvořit lesklou či matnou plochu. Samozřejmostí je natírání dvířek ve vodorovné poloze. Dvířka nemusíme natírat štětcem, ale použít se jednoduše dá i houbička na nádobí, ze které barvu do dřeva vmačkáváme.

Stejně tak si lze poradit i se staršími židlemi. Kromě nátěru utáhněme všechny šroubky a židle bude zase jako nová.

Samolepicí tapeta

V panelákových kuchyních mnohde ještě převládá skříňkový "stejnokroj". I to lze jednoduše vyřešit, výhodou těchto skříněk totiž bývá, že mají až na výjimky hladký povrch, na nějž lze bez problémů připevnit samolepicí tapetu. A jejich výběr je opravdu pestrý nejen, co do barev, ale i do povrchových úprav. Před jejím použitím se vyplatí povrch dvířek důkladně odmastit. Poté stačí vzít potřebný kus tapety s dostatečnou rezervou na založení a pomalu ho za neustálého uhlazování přilepovat na dveřní plochu. V malířských potřebách nabízejí i lišty v mnoha odstínech, které se dají upevnit na plochu dvířek a tím ji ještě více ozvláštní.

Posledním detailem je výměna stávajících úchytek za nové. Vybrat si lze z moderních úchytek i těch laděných do retro stylu.

Textil

Sjednocení designu prostírání, závěsů, chňapek a sedáků je malým kouzlem s výrazným efektem. Přitom nemusí být nijak finančně náročné. V obchodech s metrovým textilem ve slevě seženete zbytky látek doslova za pár korun. Chňapku musí zvládnout ušít i kluci již ve 4. třídě. Očalounit sedák starší židle si také nevyžaduje žádné zvláštní dovednosti.

K tomu, aby kuchyně prokoukla však stačí i spousta jiných drobností. Přidělat poličku na koření, vyměnit vodovodní baterii, pověsit nové hodiny, dát na parapet květiny a bylinky a mnoho dalšího. 

Přemýšlíte-li o kompletní renovaci kuchyně, nenechte si ujít další článek. Povíme si něco o materiálech, které se na kuchyně používají a také něco o nových vymoženostech, které by ve vaší budoucí kuchyni neměly chybět.

Foto: Profimedia.cz

user-icon

autor Sarkak

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena