Vaření.czMagazínIntoxikace vodou

Intoxikace vodou

Intoxikace vodou

V době tropických veder nám lékaři připomínají důležitost zvýšeného pitného režimu. Jenže pokud to s příjmem vody přeženete, může váš organismus zkolabovat!

27101×

Jak dochází k otravě vodou?

Nedostatek vody může způsobit kolaps organismu, jeho přebytek ale také. Při nadměrné konzumaci tekutin ledviny nestíhají filtrovat vodu a krev je příliš zředěná. Buňky v mozku se začnou vlivem převodnění nafukovat, dochází k otoku mozku, ten tlačí v místě napojení na míchu, následuje zástava dechu a smrt. Při "přepití" se buňky doslova utopí ve vodě. Postižený si stěžuje na bolest hlavy a nevolnost, někdy také zvrací, je dezorientovaný, blouzní, ztrácí vědomí. V poslední fázi se dostavují křeče a zástava dechu.

Jedním takovým případem, kdy vypití velkého množství vody způsobilo smrt, je 28letá žena z Californie, jenž se účastnila soutěže pořádané jednou rozhlasovou stanicí. Vyhrát měl ten, kdo vypije co nejvíce vody než jej příjem tekutin donutí na toaletu. Jennifer Strange vypila šest litrů během tří hodin. Pak se jí udělalo nevolno a odjela domů, kde zemřela v bolestech hlavy.

Intoxikaci lze snadno předcházet

Organismus zdravého člověka dokáže za hodinu vyloučit až jeden litr moče. Nechceme-li přetěžovat organismus, neměli bychom vypít více než jeden litr tekutin za hodinu. Totéž platí pro milovníky piva, kteří jsou za krátký čas schopni vypít několik škopků. Při "přepití" pivem je otrava vodou vlivem obsaženého alkoholu ještě hlubší. Dodržujte stanovené minimum 2 litry denně, v obdobích letních veder můžete dávku zdvojnásobit, ale pijte po doušcích, ne po litrech! Zvýšené riziko intoxikace hrozí také závodním sportovcům. Neustálá žízeň je nutí k vypití velkého množství tekutin najednou.

Otrava vodou hrozí i kojencům

Riziko intoxikace vodou hrozí dokonce i kojencům, kterým je kromě mateřského mléka dávána i další tekutina. Ledviny kojenců mladších půl roku další vodu zpracovat nedokáží. Většinu potřebných látek a tekutin totiž dítě získává z mateřského mléka. Při konzumaci většího množství další tekutiny tak může dojít k otravě vodou projevující se podrážděností, otoky ve tvářích a záchvaty.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena