Vaření.czMagazínHistorie zmrzliny

Historie zmrzliny

Historie zmrzliny

Je zajímavé připomenout si něco z historie všedních potravin. A jelikož je léto, patří k našemu celodennímu jídelníčku i zmrzlina. Kdo z nás však ví, jak vlastně zmrzlina vznikla a jak probíhal její vývoj až k dnešním vodovým a smetanovým kornoutům.

17054×

Nejstarší zmrzlina

Historikové tvrdí, že historie zmrzliny začíná již ve starověku a první zmrzlina měla podobu ochuceného sněhu nebo ledu. První použití zmrzliny v potravinářství bylo zaznamenáno přibližně 3000 let před naším letopočtem v Číně. Některé mýty pak tvrdí, že z Číny dovezl zmrzlinu do Evropy Marco Polo. To však není pravda. Marco Polo přivezl do Itálie pouze recepty, jak připravit různé mražené mléčné koktejly, které by se i dnes daly považovat za pravou zmrzlinu.

První zmrzlina v Evropě

Písemné záznamy ze starověkého Egypta uvádějí, že již okolo 500 let před naším letopočtem si na ochuceném sněhu z vrcholu Olympu rádi pochutnávali všichni vážení a bohatí občané. Led a sníh se v těch dobách ochucoval medem, ovocnými šťávami a nebo vínem.

Zmrzlina ve světě

400 let před naším letopočtem Peršané vynalezli speciální chlazený puding z růžové vody a špaget, který mohl připomínat dnešní sorbety. Tento puding byl samozřejmě servírován pouze královské rodině a šlechtě. V Saúdské Arábii vyráběli sladké zmrzliny z chlazených sirupů a mléka s ovocem a tradičními ořechy.

Tajné recepty

V první polovině 17.století připravil osobní kuchař krále Anglie Charlese I speciální pokrm. Bylo to k velmi speciálnímu banketu pro velké množství jeho přátel a rodinu. Šlo o pokrm připomínající sníh, ale svou jemností a nasládlou krémovou chutí ohromil nejen všechny účastníky hostiny, ale i samotného krále. Král byl potěšen natolik, že údajně onomu kuchaři jménem DeMirco platil 500 liber ročně, aby svůj recept uchoval v tajnosti, aby se takto dobrý pokrm mohl podávat pouze na královských hostinách. Šlo samozřejmě o zmrzlinu.

Zmrzlina jak ji známe dnes

Jestli bylo 500 liber málo, nebo zda tajný recept vyzradil onen kuchař na smrtelné posteli, již dnes není známo, ale o několik let později se již pořádají zmrzlinové hody, otevírají se zmrzlinové kavárny a v druhé polovině 19. století patřila zmrzlina takřka ke všedním záležitostem.

Americký sen o zmrzlině

Samozřejmě i v Americe si zmrzlina získala popularitu obrovských rozměrů. Obchod založený na dovozu obrovských bloků ledu ze studených oblastí do rozpálených městských center se rozrostl do takových rozměrů, že cena ledu byla velmi nízká. To znamenalo, že chlazené sorbety a zmrzliny byly běžně prodávány a to za ceny dostupné i chudým Američanům. Nejen v Americe byla zmrzlina původně prodávána ve skleničkách, které byly vratné a znovupoužitelné. Ve Velké Británii se zmrzlina ve skleničkách prodávala až do roku 1926, kdy byly znovupoužitelné sklenice zakázány. V dnešní době se zmrzliny prodávají v papírových nebo plastových vaničkách a kornoutech.

Zajímavosti o zmrzlině

Takovou zajímavostí je, že kopečková zmrzlina pravděpodobně vznikla až koncem 19.století. První pojízdný stánek se zmrzlinou, který byl umístěn na upravený bicykl, se projel ulicemi Londýna někdy v roce 1923. Po velkém úspěchu tohoto pojízdného zmrzlinářství firma, která jej provozovala, expandovala a v roce 1927 prodala zmrzlinu v celkové hodnotě 440 tisíc liber. První stroj na výrobu zmrzliny vymyslela v roce 1790 Američanka Nancy Johnsonová. Tento stroj vyráběl zmrzlinu díky reakce ledu a soli, tak jak to známe dnes. Zmrzlina patří především k létu. V zimním období její prodej klesá na minimum a zmrzlina se jí spíše jako moučník po hlavním chodu. Mezi nejoblíbenější druhy zmrzliny patří vanilková, čokoládová a pistáciová, ale těžko říct proč. Pokud vám nechutná zmrzlina z kornoutu, zkuste si připravit některý z dezertů nebo sorbetů, jejichž recepty naleznete na našem portálu. Foto: Photos.com
Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena