Vaření.czMagazínGoji neboli kustovnice čínská 2.díl

Goji neboli kustovnice čínská 2.díl

Goji neboli kustovnice čínská 2.díl

Léčivá potravina podporující životní vitalitu, sexualitu a dlouhověkost je běžnou součástí jídelníčku zejména v Číně. Dopřát si ji však může každý z nás.

26470×

Obchůdky se zdravou výživou

Racio obchůdky mají ve své nabídce alternativní stravu - potraviny zaměřené na naše zdraví. Možná vás k navštívení zdravého koutku zavede doporučení, chutná potravina nebo vlastní zvědavost. A ve většině případů při nákupu nezůstaneme pouze jednou.

Supermarkety nabízí potraviny vyžadované běžnou populací, těmi, které jdou nejvíc na odbyt. Kdežto v racio obchodech najdeme potraviny bohaté na vitamíny, méně kalorické a s vyšší výživnou hodnotou, o které má zájem jen určitá část z nás. Zakoupit můžeme od základních potravin jako jsou obiloviny ve všemožné podobě až po suroviny určené k přímé spotřebě. 

Na váhu seženeme spoustu druhů oříšků, sušeného ovoce, náhražky čokolády (karob) a kromě jiného také červené sušené plody goji - kustovnice čínské.

Když nám goji chutná samostatně

Goji, jejíž účinky jsme si podrobně vypsali v článku Goji neboli kustovnice čínská 1.díl, můžeme pojídat samostatně. Stačí otevřít sáček s usušenými plody a dopřát si chuť namíchanou z šípků, třešní a brusinek, někomu může připomínat i chuť jablek. 

Kustovnice čínská na talíři

Goji můžeme přirovnat k malým rozinkám, jsou však tvrdší, protože neobsahují tolik ovocného cukru. Spousta konzumentů tvrdí, že jsou lepší po odležení (stačí pootevření balíčku a působení vzduchu), kdy plody kustovnice jakoby natáhnout vlhkost a jsou měkčí. Mně osobně však chutnají lépe plody tvrdší a bez dalších úprav. Osobně se spíše vyhýbám "nasátým rozinkám, jak v rumu, šťávě či v pokrmech. Pokud jste na tom podobně, stačí goji sníst tak, jak je koupíte .

I když samotné plody nejsou našim šálkem čaje, můžeme je nenápadně použít do sladkých nákypů, rýže a kuskusu nasladko, vmíchat je do ovocných náplní, posypat jimi oblíbený moučník, třeba ovocnou bublaninu. Dobře doplní každý ovocný salát, misku s cornflakes a ovesnými vločkami. Můžeme je promixovat také spolu s dalšími ingrediencemi a připravit si výživný koktejl.

Na pár receptů se můžete těšit již v průběhu pár týdnů, kdy si si připravíme třeba zapékaná jablka s goji a domácí mléčnou rýži.

Čaj z kustovnice čínské

Z goji lze připravit i lahodný čaj. Zhruba 3 - 4 lžičky plodů goji smícháme s litrem vody a asi 3 minuty vaříme. Odstavíme a scedíme. Zbylé plody kustovnice nevyhazujeme, ale dále používáme - vitamíny a další látky si plody zachovají i po povaření. Nesladíme nebo jen lehce lžičkou medu. Čaj můžeme popíjet denně, ovšem maximálně tři týdny, pak by měla následovat týdenní pauza. Doporučuji se při koupi plodů pozeptat v prodejně a účinky zejména v kombinaci s léky konzultovat s lékařem. Plody k přípravě čaje zakoupíme přímo v balených pytlících, k dostání jsou i namíchané sypké směsi s bylinkami a jiným ovocem.

Šťáva z goji

Ke koupi je v bio kvalitě i šťáva se stoprocentním obsahem goji. Necelý půllitr vyjde zhruba na 600 korun, ale můžeme si být jisti její kvalitou.

Pěstování kustovnice čínské

Sazeničky jsou u nás k dostání. Bohužel většina profi zahradnictví uvádí, že rostlina sice bujně roste a bohatě kvete, ale plodí jen velmi málo nebo vůbec. Ale za vyzkoušení to stojí, co říkáte?

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena