Fazole mungo

Fazole mungo

Tento druh luštěniny pochází z Indie a je ideální plodinou k nakličování.

84948×

Představujeme mungo

Někdy se označují jako zelená sója, ve skutečnosti se ale jedná o druh fazolí. Mají olivově zelenou barvu a prodávají se loupané, celé nebo půlené. Jsou bohaté na antioxidanty, vápník, železo a draslík. Obsahují málo kalorií, ale spoustu enzymů a proteinů. Stejně jako u všech ostatních druhů luštěnin se obsah cenných látek ve fazolích mungo rapidně zvyšuje nakličováním - výhonky mungo však patří k těm nejvýživnějším. Podívejme se na využití suchých i naklíčených fazolí mungo v kuchyni.

Fazole mungo v kuchyni


Suché fazole

Fazole mungo je nutno před tepelnou úpravou minimálně 4 hodiny namáčet ve vodě. Vaří se 45 minut. Uvařené fazole můžete použít do nákypů, polévek a salátů. V Indii se orestované nabízí k čaji.

Výhonky mungo

Naklíčené fazole mungo se konzumují syrové nebo jen krátce blanžírované - dlouhým vařením by ztrácely své cenné látky. Přidávají se do zeleninových salátů a zeleninových jídel, vynikající jsou také v rizotu nebo s kuřecím masem na čínský způsob.

Proč jsou lepší výhonky

Naklíčená semena mungo obsahují několikanásobně více vitamínů a minerálů než klasické suché fazole. Kromě vápníku, železa a draslíku jsou také zdrojem manganu, fosforu, hořčíku a kyseliny listové. Jsou lépe stravitelné, obsahují mimořádně mnoho vlákniny a bílkovin při minimálním množství kalorií a vyplatí se proto zařadit je do dietního jídelníčku. Klíčky pomáhají z těla odvádět toxiny, posilují imunitu a slouží také jako prevence rakoviny a aterosklerózy. Pokud se vám do nakličování dvakrát nechce, můžete v obchodě zakoupit mungo fazole již naklíčené. Jestliže klíčit chcete, čtěte dále.

Klíčení mungo fazolí

Ke klíčení potřebujeme celé fazole mungo. Ty po zakoupení propláchneme vodou, vložíme do nádoby, zalijeme dostatečným množstvím studené vody a vložíme na noc do lednice. Poté semena propláchneme, vložíme do čisté nádoby, přikryjeme ji gázou a dvakrát denně proplachujeme studenou vodou. Naklíčená semena jsou zralá ke konzumaci, jakmile velikost klíčků dosáhne velikosti 2 cm, což je zhruba za 3 dny.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena