Vaření.czMagazínDostupné bioprodukty

Dostupné bioprodukty

Dostupné bioprodukty

Obchody mají již ve své stálé BIO nabídce celou řadu potravin a výrobků.

12302×
Do BIO sortimentu patří nejčastěji ovoce, zelenina, mléčné výrobky (mléko, jogurty sýry), vejce, maso, celozrnné mouky a krupice, výrobky z obilovin, pekařské, extrudované a rýžové výrobky, vločky, zapékané müsli, luštěniny, bezvaječné celozrnné těstoviny, čaje, koření, vína, kávoviny, ovocné a zeleninové šťávy, oleje, müsli tyčinky a další výrobky.

Tip

Pokud máte možnost, nenechte si ujít biokváskové pečivo. Kvásek je oproti droždí přirozený konzervant, takže chléb vydrží i pět dní čerstvý a navíc podporuje zdravou střevní mikroflóru.

Cena a dostupnost

Pěstitelé biopotravin nesmějí používat syntetická hnojiva a postřiky proti škůdcům, chovatelé musejí zajistit volný výběh zvířatům a nepodávat jim antibiotika ani umělá krmiva. Výroba biopotravin je proto dražší. Ceny biopotravin jsou v obchodech o 25 % vyšší než běžné potraviny, v zahraničí je to o něco více, asi 35 - 45 %. Biopotraviny u nás nabízí Hypernova pod značkou Selský dvůr (čaje, bylinky, ovesné vločky, vřetena, mouka, víno, v některých hypermarketech i maso, v Praze navíc také kozí mléko, sýry, chléb, koláčky a karbanátky), dále hypermarket Carrefour pod značkou Carrefour BIO (ovoce a zelenina, jablečný mošt, chléb a hovězí maso z ekologického zemědělství). Při hledání biopotravin bude úspěšní také v některých supermarketech BILLA a Delvita. Společnost PRO-BIO, která se zabývá obchodem a distribucí biopotravin, spolupracuje se sítí 180 maloobchodníků po celé ČR.

Kontrola a certifikace

Dnes už bychom v obchodech neměli narazit na označení nebo přímo název "BIO" u produktů, které nepocházejí ze surovin ekologického zemědělství. Označení "BIO" je možné použít pouze u produktů které získaly certifikát Produkt biologického zemědělství. Certifikáty bio musí mít i všechny ostatní suroviny, které se do jogurtu přidávají, ať už jde o ovoce nebo cukr. Například ovocný podíl nesmí obsahovat konzervační látky, které jsou jinak v konvenčních jogurtech povoleny. Tomu, kdo by označil výrobek bez certifikátu jako Bio nebo Eko, hrozí až milionová pokuta. Pokud žádný z supermarketů nebo obchůdků není ve vašem okolí, nezoufejte. Budete-li jako zákazník BIO výrobky požadovat, můžete napomoci tomu, aby se dostaly i do vašeho obchodu. Foto: Profimedia.cz
Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena