Vaření.czMagazínDomácí zabijačka 3.díl

Domácí zabijačka 3.díl

Domácí zabijačka 3.díl

Po přečtení předchozích dvou dílů našeho seriálu o domácích zabijačkách víme, co je důležité připravit si pro domácí porážku a kdo je nejdůležitější v tak významný den. Také již máme zhruba nabourané maso a nyní nás čeká jeho další úprava.

24615×

Pokud jste promeškali naše první dva díly, najdete je zde: 

Domácí zabijačka 1.díl

Kde jsou ty časy, kdy se na vesnicích scházeli lidé a chlubili se, co všechno si připravili ze zabitého prasete? A důvody k tomu byly různé. Přinášíme vám první díl našeho seriálu o domácích zabijačkách.

Domácí

 

Domácí zabijačka 2.díl

A je tu druhý díl seriálu o zabijačkách. Přišlo ráno a připraveni jsou všichni přítomní. Nejvíce očekávaná osoba, nejdůležitější pro tento den, se možná trochu opozdí, ale určitě na vás nezapomene. Nastal přece den, který je tak výjimečný, tak zvláštní.

Domácí

Další úprava nabouraného masa a použití obalu (střev)

Některé části masa dále upravujeme a dělíme je na menší části, také je odstraňujeme například od velkých kloubů a tučných ořezů pro další použití. Jednotlivé části pak využíváme v kuchyni pro přípravu nejrůznějších pokrmů.

Úprava vepřové kýty s kostí

Rozkloubením v nejspodnější části hlezenního kloubu se oddělí nožička. Od pánevní kosti se odřízne ocásek s kostí křížovou. Kůže se sejme až k řezu, kterým se od kýty odděluje koleno. Pak se kýta zbaví přebytečného tučného ořezu. Z pánevní dutiny se odstraní zbytky vnitřního tuku a kýta se začistí.

Úprava vepřové kýty bez kosti

Z kýty sejmeme podkožní tuk. Dbáme na to, abychom neporušili svalovinu. Od pánevních kostí oddělíme ocásek s křížovou kostí. Zadní koleno oddělíme příčným proříznutím na vnitřní straně kýty v kolenním kloubu. Lýtkový sval zůstane u kolena. Řezy a vyloupnutím vyjmeme pánevní kosti, opatrně také stehenní kost a čéšku. Nakonec kýtu očistíme od tvrdých šlach, chrupavek a pouzdra čéšky.

Úprava vepřové plece

Oddělíme nožku v zápěstním kloubu, šikmým sekem v loketním kloubu oddělíme koleno, špička výběžku loketní kosti však zůstane u plece. Plec pak vykostíme příčným řezem od seku a odloupneme podlopatkový sval. Ramenní kost vykroutíme bez zbytečných řezů do svaloviny. Vykostěnou plec očistíme od okrajových šlach a chrupavek. Na maso vhodné pro okamžité zpracování v den zabijačky - na přípravu jelítek, jitrnic, tlačenek či ovarů a guláše, se musí také předem připravit vhodné nástroje. Jsou jimi nože, sekáče, pilky na kosti, ale také mlýnky a mixéry. Kromě nástrojů jsou zapotřebí také obaly - střeva, nezbytná pro plnění a přípravu nejatraktivnějších produktů zabijačky.

Příprava střev - obalu

Zapomenout se nesmí ani na obaly - střívka, která musí být v den porážky vyčištěna, vyprána a vymnuta v jedlé soli a znovu vyprána, aby byla zbavena střevního pachu. Samozřejmě se nejprve musí zbavit obsahu. Řezník střívka po vyčištění nakrájí na přiměřeně dlouhé díly pro další použití. K dalšímu použití se využije také žaludek a močový měchýř, čištění probíhá obdobně jako čištění střev.

Použití střev - obalu

  • Tenké střevo - na jitrnice, důkladně oškrabané - na klobásy a párky.
  • Tlusté střevo - na jelita.
  • Močový měchýř - na tlačenku.
  • Žaludek - na tlačenku.

Přípravou jitrnic se začíná, následuje příprava jelítek a nakonec se plní tlačenky. Také vás nadchla doba zabijaček? Vybavily se vám chvilky zabijačkových hodů třeba se sledováním známého filmu Postřižiny? Nemáte podmínky ani možnosti pro vlastní domácí zabijačku? Vyzkoušejte tedy alespoň některé z receptů, které vám nabízí naše stránky o vaření. Foto: Profimedia.cz

user-icon

autor Stáňa

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena