Co si počít s vařenými vejci?

Co si počít s vařenými vejci?

Z koledy jsme si přinesli plnou ošatku vařených vajec. Jak je zpracovat?

22659×

Vařená vejce mají v kuchyni široké uplatnění. Zejména se hodí do pochoutek studené kuchyně, ale své zastoupení najdou i v teplých pokrmech.

Vajíčka nemusíme zpracovat ihned. Pokud je oloupeme, umístíme do chladničky do misky s vodou, a vodu budeme každý den vyměňovat, vydrží nám vajíčka až týden. Pokud je loupat nebudeme, měly by nám v chladničce vydržet v čerstvém stavu asi 4 dny. Problémem ovšem je, že nevíme, jak byla vajíčka skladována dosud, proto je nejlepší vypořádat se s nimi co nejdříve.

Vaječné pomazánky

Jemnou, jednoduchou pomazánku vytvoříme ze žloutků rozmixovaných s máslem a z najemno nastrouhaných bílků. Vše stačí dochutit solí a pepřem. Variací může být i přidání strouhaného eidamu, křenu či česneku. Dobrá je též kombinace vajec a olejových rybiček.

Vaječné saláty

Vajíčka pokrájíme na kostičky, můžeme přidat i vařenou bramboru, cibuli, rajčata či nakládané okurky. Vše spojíme majonézou nebo kysanou smetanou a necháme v chladničce odležet.

Vejce plněná

Plněná vejce jsou stálicí rautových stolů. Vajíčko se podélně rozpůlí, žloutek se vyndá a rozmixuje s libovolnou ingrediencí, například s hořčicí, kečupem, třenou nivou nebo lososem. Vše se pak naaranžuje cukrářským sáčkem zpět do důlku.

Vařená vejce v teplé kuchyni

Takového španělského ptáčka si nelze bez vajíčka natvrdo snad ani představit. Znojemská omáčka je bez kostiček vajec též nemyslitelná. Vařené luštěniny se s vejci také dobře doplňují. Vejce můžeme též zapékat s bramborami.

Dobré jsou i vaječné placičky. Vejce stačí rozsekat nadrobno, smíchat s na kousky nakrájenou a namočenou houskou, syrovým vajíčkem, solí a pepřem. Poté vytvarujeme placičky, obalíme je ve strouhance a smažíme je v oleji z obou stran.

Nebo zkusme vaječnou tlačenku. Stačí nám sklenička sterilované zeleniny, 8 vajec, měkký salám a želatina.

Jistě jste ještě nezkoušeli ani vaječné krokety. Ty připravíme ze šesti nadrobno nakrájených vajec, 50 g strouhaného sýra, 250 ml bešamelové omáčky, soli a pepře. Vše důkladně promícháme a tvoříme kuličky. Ty obalíme v trojobalu a smažíme v oleji.

Extra tip pro děti

U babičky jsme po Velikonocích jako děti vyráběly vaječné muchomůrky. Vařená vajíčka oloupeme, širší konec lehce seřízneme, aby vajíčka měla stabilitu. Poté rozpůlíme rajské jablíčko, půlku bez "bubáku" zbavíme dužniny a použijeme ji jako klobouček na špičku vejce. Poté uděláme z husté smetany na klobouku tečky. Vzniklé muchomůrky pak posadíme do "mýtiny" z listů čerstvého salátu.

Variací je i trochu pracnější vydlabávání žloutku. Kromě spodní části musíme odříznout i část špičky tak, abychom mohli žloutek odstranit. Vajíčko pak plníme třeba třenou nivou či sardelovou pastou a vše zakryjeme červenou čepičkou z rajčat.

Máte nějaké osvědčené tipy na zpracování velkého množství vajec?

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz