Vaření.czMagazínChytáky obchodníků

Chytáky obchodníků

Chytáky obchodníků

Snažíme se šetřit, co to jde, ale obchodní řetězce ani výrobci nám to často příliš neusnadňují.

5738×

Velikost obalů

Máme před sebou dvě různě velká balení stejného výrobku, hádanka zní, které bude výhodnější. Odpověď není tak jednoznačná, naštěstí prodávající musí zákazníky informovat také o ceně převedené na 100g případně na 1kg a lépe se tak můžeme zorientovat. Možná nás překvapí, že různé speciální vánoční či velikonoční edice čokolád tvářící se jako skvělá akční nabídka, vyjdou mnohem dráž než ta samá čokoláda v běžném obalu. Podobně jsou na tom i "výhodná" rodinná balení.

Dejte si pozor také například při nákupu másla, někteří výrobci vyslali do oběhu dvěstěgramové kostky, které mají šířku i výšku běžného másla, ale jsou nepatrně nižší, informace o gramáži bývá na méně viditelném místě, a protože se rozhodujeme zejména podle ceny, zrovna tady nemusíme ušetřit. Podobného fígle jsem si nedávno všimla i u džusu, ve kterém se místo 1 litru skrývalo jen 750ml.

Velké týdenní nákupy

Máte ve zvyku nakupovat týden dopředu veškeré potraviny pro domácnost? Obezřetní buďte na data spotřeby. Zejména mléčné výrobky v předních řadách regálů často mají jen pár dní do vypršení data spotřeby. Pakliže narazíte na oddělený sortiment, jenž je výrazně zlevněný právě z důvodu končícího data spotřeby, kupte opravdu jen to, co daný den spotřebujete. Lednici plnou levných jogurtů a tvarohů těžko za den vyjíte a nejspíše většinu vyhodíte a tím pádem nic neušetříte.

Analogy

O levných náhražkách jsme si již na našich stránkách mohli přečíst v článku o alternativách sýru. Jedná se o mléčné výrobky s přídavkem rostlinných tuků, které významně snižují cenu produktů, ale také chuť. Jedná se zejména o tavené potravinové výrobky, ale i náhražky eidamů. Výrobci se k tomu samozřejmě hrdě nehlásí a etiketa na první pohled nevypadá podezřele. Pokud kupujete tyto náhražky s vědomím, že se jedná o nefalšovaný sýr, pak je to problém. Jediné, co vás v tomto případě ochrání, je slovo sýr. Ten smí dle zákona být uveden jedině na pravých mléčných sýrech.

Čím větší obchod navštívíme, tím více zboží se nám nabízí a tím více věcí musíme sledovat, abychom zbytečně neprodělali. Pozor tedy na zboží umístěné ve výšce očí, bývá nejdražší, kontrolujme také, zda cedule s cenovkou odpovídá vybranému výrobku a sledujme data spotřeby.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena