Vaření.czMagazínAromatický libeček nejen do polévky: Zpestří chuť pokrmů a pročistí tělo

Aromatický libeček nejen do polévky: Zpestří chuť pokrmů a pročistí tělo

Aromatický libeček nejen do polévky: Zpestří chuť pokrmů a pročistí tělo

Jako malá holka jsem tuto bylinku nesnášela. Byl to pouhý dětský rozmar, ale kdo vaří s libečkem, ví, že má velmi výrazné aroma. Dnes už libeček běžně využívám při vaření sama a vždy se usměji při vzpomínce na dětství. Avšak libeček má spoustu využití, nejen v polévkách.

40110×

Rostlina libeček

Libeček je vytrvalá bylina vysoká jeden až dva a půl metru. Lodyha je přímá, ojíněná, jemně rýhovaná, dutá, větvená. Listy v dolní polovině lodyhy mohutné, až 1 m dlouhé, dlouze řapíkaté. Květy obou pohlavní, korunní lístky asi 1 mm dlouhé, nazpět ohnuté, zelené až žlutozelené. Plodem je dvounažka. Užívanou částí jsou listy a občas kořen.

Původ a výskyt libečku

Libeček je prastará kořenovitá rostlin. Původem je pravděpodobně z oblasti Íránu a Afghánistánu. Pěstován a místy i "zplaněn" je však po téměř celé Evropě a Severní Americe. Libeček znali Řekové i Římané. V České republice místy roste planě, převážně v podhorských a horských oblastech.

Složení libečku

Hlavní obsahovou složkou libečku je terpineol. Dále libeček obsahuje silici 0,6 až 1%, která je ze 70% tvořena ftalidy. Mimo to ještě furokumariny, karvakrol, kumarin, minerální látky, stopové prvky, enzymy, vitaminy a organické kyseliny.

Účinky libečku na organismus

Libeček působí zvýšené vylučování chloridů a povzbuzuje vylučování trávicích šťáv. Užívá se při zánětech dolních močových cest, otocích a ke zvýšenému vylučování tekutin. Je velmi prospěšný k většímu vylučování žluči, úpravě žaludečních a střevních potíží. Jeho použití se doporučuje při katarech dýchacích orgánů. Mimo jiné podporuje činnost srdce, jater a zažívání. Příznivě působí při nepravidelné menstruaci a mírní bolesti při nadýmání. Nať ve formě koupelí se užívá při revmatismu, dně nebo jiných zánětlivých onemocněních kloubů. Semeno libečku se užívá jako prostředek celkově posilující organismus.

Použití libečku

Jako koření se používají listy podobné celeru a chutí připomínající maggi. Přidávají se čerstvé nebo sušené do polévek, omáček s masovým základem, karbanátků, nádivek, rajčatového salátu a k dušeným masům. Do pokrmů dáváme jen několik lístků, právě proto, že je tato bylinka výrazně aromatická. Jemně sekané lístky můžeme použít na ozdobu a dochucení brambor, rýže, nebo na chléb s pomazánkou. Jako lék pro vnitřní užití se libeček podává nejčastěji ve formě nálevu, kterého se pijí 2 až 3 šálky denně. Koupel v odvaru z natě by měla trvat asi 15 minut. Semena je možno užívat rozdrcená v syrovém stavu, berou se 2x denně po hlavním jídle na špičku kulatého nože, nebo ve formě nálevu - 1 čajová lžička drceného semene se přelije sklenicí vroucí vody, louhuje se 10 minut, poté se přecedí a pije se opět po hlavním jídle. Libeček není drogou vhodnou k dlouhodobému užívání a ani krátkodobě by jej neměli užívat lidé se závažnými poruchami ledvin a těhotné a kojící matky. A závěrem jedna babská rada: Pokud si v létě potřete libečkem ruce a nohy nepůjdou na vás komáři. Pěstujete si doma libeček sami, nebo jej kupujete? Jak často jej při vaření využíváte?

Bezchybná veganská pomazánka s medvědím česnekem a tofu krok za krokem

Vynikající pomazánka s bílým tofu, medvědím tofu a vlašskými ořechy krok za krokem.

Bezchybná

Bylinky pro jarní detoxikaci

Až se příroda probudí, budeme mít k dispozici již řadu bylinek, které hrají hlavní roli při pročišťování organismu. Poohlédněte se po kopřivě, pampelišce i šťovíku.

Bylinky

Jarní pokušení v podobě pampelišek: Uvařte z nich výborný med i polévku

Vařit a připravovat nejrůznější pochoutky nemusíme jen z drahých surovin. Už brzy na jaře probouzející se příroda nabízí spoustu možností - medvědí česnek, mladé kopřivy, pažitku, ale třeba i smetanku lékařskou, které lidově říkáme pampeliška. Obsahuje vitamíny A, B i C, ale také betakaroten, křemík, sodík nebo draslík. Navíc v ní najdete inulin – látku vhodnou pro cukrovkáře. Pojďme se podívat na pár receptů, díky kterým můžeme zařadit právě pampelišky do našeho jarního jídelníčku.

Jarní

Recepty s libečkem 

Zapečená čočka s libečkem
(doba přípravy 1 h 30 min )

Chlebíčky s libečkovou pomazánkou
(doba přípravy 30 min )

Kuřecí salát s libečkem
(doba přípravy 30 min )

Domácí sekaná se špekem
(doba přípravy 1 h 15 min )

Foto: Profimedia.cz

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena