Zelný salát s octem

Pokud máte chuť na něco kyselejšího, nebo jste švorc student, kterému hrozí kurděje, rozhodně vám tento salát doporučuji! Za recept děkuji své babičce.


3.97x
30 min

Postup přípravy

Zelí si připravíme na krájení. Sundáme jednu vrstvu listů a hlávku pečlivě omyjeme pod tekoucí vodou. Hlávku zelí rozpůlíme a nakrájíme vše na 0,5 cm široké nudličky. Zelí zvážíme a podle váhy určíme množství surovin na zálivku. Všechny výše popsané suroviny jsou na jeden kilogram zelí. Pokud budete mít více zelí, znásobte suroviny na zálivku.

Nakrájené zelí vložíme do hrnce nebo vysoké mísy a najdeme patřičně velký talíř, který se do mísy nebo hrnce vleze celý. Mrkev nastrouháme na středně velkém struhadle, vsypeme k zelí a promícháme. Česnek nakrájíme na malé kostičky. Dbáme na množství česneku. Všech 6 stroužků přidáme, jenom pokud jíme rádi ostré saláty, protože česnek jde v tomto množství hodně cítit. Doporučuji 3 stroužky. Opět přimícháme k zelí a mrkvi.

Do menšího (dvoulitrového) hrnce nasypeme sůl a cukr, vlijeme ocet, vodu a olej. Vše přivedeme k varu a vaříme asi 2 minuty. Poté směs odstavíme a necháme trošku zchladit. Zálivkou přelijeme zelí a překryjeme talířem, který zatížíme jakýmkoli závažím (například sklenicí s vodou).

Zelí nebude v zálivce ponořené celé, ale toho se nemusíme bát, protože ještě pustí vodu. Za hodinu trošku zmenší svůj objem a bude celé ponořené ve vlastní vodě. Zelí necháme odstát zatížené talířem a sklenicí na 2 - 3 hodiny, popřípadě promícháme.

Zelný salát s octem je možné hned konzumovat. V lednici vydrží týden a při pokojové teplotě 3 - 4 dny.
user-icon

autor franklin


Je nám líto, ale váš prohlížeč tuto funkci nepodporuje...


Poslat recept Zelný salát s octem

Zpět na recept
Druh jídla
Saláty
Národní kuchyně
Česká

Dostávejte recepty e-mailem

Nechte si pravidelně zasílat dávku čerstvých dobrot přímo do vaší schránky.

Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena