Pomalu pečená domácí kachna s jablkem

Přišel čas, kdy se různým způsobem pečou kachny, velmi se mi osvědčil tento recept na pomalý způsob pečení.


3.542x
160 min
1×

Ingredience

100 mlvoda
3.2 kgkachna
1 kskyselé jablko

podle chuti

celý kmín
mořská hrubozrnná sůl

na potření

50 mlsladká smetana 33%

Postup přípravy

Domácí kukuřicí vykrmenou kachnu zabijeme, vypustíme krev, kachnu namočíme do horké vody a ještě teplou kachnu oškubeme od peří. Oškubanou kachnu na chvíli dáme do chladničky, aby úplně vychladla a potom ji vykucháme, ne později, aby se játra nerozpadla.

Z vykuchané kachny odřežeme hlavu, zobák, vybereme oči, odřežeme krk a křídla. Z krku vyřežeme hrdlo, krk rozsekneme na menší části, ze stehen odsekneme a očistíme pařáty, očistíme žaludek, odstraníme z něho nožem vnitřní vystýlku i s obsahem a očištěný žaludek přeřežeme na polovinu a očistíme srdce.

Z jater odstraníme opatrně žlučník a cévní stopku. Vnitřnosti, křídla, krk, pařáty a hlavu zabalíme do mikroténového sáčku, očištěná játra zabalíme zvlášť a odložíme do mrazničky. Z drobů bude výborná polévka a z jater ke slavnostní příležitosti připravíme foie gras.

Z kachny vyřežeme tukovou žlázu, abychom měli čistého biskupa. Kůži na kachně šikmo několikrát rovnoběžně nařežeme, ale jen po maso, aby se lehčeji vypekl tuk. Kachnu zevnitř i zvenku pořádně nasolíme, vložíme do pekáče a odložíme na 24 hodin do chladničky, aby sůl prosákla i do masa.

V den pečení kachnu vybereme z chladničky, necháme ohřát na pokojovou teplotu, opláchneme pod proudem studené vody od přebytečné soli, otřeme do sucha papírovou kuchyňskou utěrkou, okořeníme zvenku i zevnitř celým kmínem, do břišní dutiny vložíme obě poloviny neoloupaného kyselého jablka zbaveného stopky a jadřince. Jablko kachnu úžasně ochutí.

Kachnu vložíme zpět do pekáče prsy dolů, podlijeme asi 100 ml studené vody a dáme péct nezakryté do trouby vyhřáté na 160 °C, při této teplotě pečeme 4 hodiny. Kachnu během pečení průběžně hojně přeléváme výpekem. Když je na zádech kachna už do červena, opatrně ji obrátíme tak, aby byla prsy nahoru a dopečeme - ještě asi 2 hodiny za častého přelévání výpekem.

Asi 15 minut před koncem pečení kachnu každých 5 minut potíráme sladkou smetanou, aby byla kůžička vypečená pěkně do červena a do křupava a po 6 hodinách pečení se nám kachna takto povedla.

Můj přítel a ani já jsme to nevydrželi a ještě z horké kachny jsme si odloupli kousek té úžasné krásně vypečené kůžičky a když upečená kachna chladla, tak jsme si na ní pochutnávali na krajíci čerstvě upečeného chleba.

Upečenou kachnu necháme přikrytou alobalem odpočívat asi 20 minut, aby se v mase ustálily všechny šťávy a potom teprve naporcujeme. Sádlo slijeme a odložíme do zavařovací sklenice, bude potom vynikající na dobrém domácím chlebu.

Ještě horké porce upečené kachny položíme na talíř i s čerstvě uvařenými a na plátky pokrájenými houskovými knedlíky, které bohatě přelijeme chutným výpekem z kachny a přiložíme mísu právě dokončeného dušeného červeného zelí na karamelu na sladko-kyselo, aby si mohl každý sám nabrat podle sebe, kolik mu bude chutnat.

Pomalu pečená domácí kachna s jablkem má šťavnaté a úžasně chutné maso, které je měkké a samo se odděluje od kosti. Prakticky s tím není žádná práce, kachna se peče sama a během té doby se snadno připraví obě přílohy. K této kachně servírujeme kvalitní lahodné víno Cabernet Sauvignon Rose.
user-icon

autor Libchen


Je nám líto, ale váš prohlížeč tuto funkci nepodporuje...


Poslat recept Pomalu pečená domácí kachna s jablkem

Zpět na recept
Druh jídla
Hlavní chody
Národní kuchyně
Maďarská

Dostávejte recepty e-mailem

Nechte si pravidelně zasílat dávku čerstvých dobrot přímo do vaší schránky.

Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena