Obyčejný domácí bílý chléb

Nejlepší je upéct si vlastní domácí chléb, kterému se ten koupený v obchodě nemůže nikdy vyrovnat. Přidávám svůj osvědčený recept.


3.167x
160 min
2×

Postup přípravy

Nejprve si připravíme kvásek. Do misky nadrobíme čerstvé droždí, posypeme lžičkou cukru krystal, zalijeme trochou vlažné vody, posypeme 1 lžící mouky a necháme v teple vykynout kvásek - asi 15 minut.

Do mísy prosejeme mouku, smícháme s 1 lžící soli a 1 lžící cukru krystal. Do jamky v mouce přidáme vykynutý kvásek a po troškách přiléváme vlažnou vodu, celkem asi 550 - 650 ml na 1 kg mouky. Spotřeba vody je závislá od kvality mouky. Do vlhké mouky budeme potřebovat méně vody, do suché mouky zase více.

Postupně všechno spolu důkladně zpracujeme rukama na hladké, pružné, nelepivé, vláčné a polotuhé těsto, které zlehka pomoučníme na povrchu, pomoučníme i dno mísy, přikryjeme čistou utěrkou a necháme vykynout na teple do dvojnásobného objemu - asi 45 minut.

Potom těsto na pomoučněné desce ještě jednou propracujeme rukama. Z těsta vytvarujeme podlouhlý bochník, který přeneseme na plech vystlaný teflonovou fólií nebo pečícím papírem. Přikryjeme čistou utěrkou a znovu necháme kynout v teple ještě asi 30 minut.

Vykynutý bochník potřeme studenou vodou, vložíme péct do vyhřáté trouby na střední rošt a na spodek dáme malý hrneček s horkou vodou. Nejprve chléb pečeme 15 minut při teplotě 225 °C na funkci horní a dolní ohřev s ventilátorem. Potom teplotu snížíme na 190 °C a pečeme ještě 45 minut. Upečený chléb vybereme z trouby, ještě horký chléb potřeme studenou vodou a necháme vychladnout na mřížce.

Vychladlý domácí chléb pokrájíme na krajíce, které můžeme natřít máslem, pomazánkou, paštikou, taveným sýrem, obložíme saláty, sýrem, salámem, šunkou, uzeninami apod. Chléb podáváme samostatně nebo jako přílohu k polévkám, gulášům a různým jiným jídlům.

Kdo jednou upekl doma svůj domácí chléb, ten ho už nikdy nebude kupovat v obchodě. Během pečení kuchyně nádherně rozvoní dráždivou vůní čerstvě pečeného chleba. Pokud je chléb správně upečený, při poklepání na kůrku upečeného chleba vydává bubínkový zvuk.
user-icon

autor Libchen


Je nám líto, ale váš prohlížeč tuto funkci nepodporuje...


Poslat recept Obyčejný domácí bílý chléb

Zpět na recept