Ze všeho nejprve potřebujeme kvásek. Ten získáme od známých, nebo si na internetové kváskové mapě najdeme, kdo v naší blízkosti by nám kvásek mohl poskytnout.
Kvásek skladujeme v chladu (v lednici) s otevřeným víčkem, aby k němu mohl vzduch. Měly by v něm být vidět vzduchové bubliny. Kvásek odebíráme vždy po třetím krmení, takto kvásek pěstujeme na další pečení. Ideálně bychom z kvásku měli péct asi po týdnu.
Příprava chleba se skládá ze tří krmení kvásku a poté zadělávání chleba. Kvásek krmíme moukou žitnou, případně špaldovou. Chleba pečeme podle chuti z mouky žitné (celozrnné, špaldové, nebo hladké pšeničné).
1. krmení: Kvásek smícháme v míse se 100 g mouky a 100 ml vlažné vody, přikryjeme utěrkou a necháme odležet minimálně 5 hodin. Kvásek nabude na objemu a poté trochu klesne.
2. krmení: Ke kvásku přidáme 100 g mouky a 50 ml vlažné vody, opět necháme minimálně 5 hodin, nejlépe v teplotě okolo 22 °C.
3. krmení: Přidáme 100 g mouky a 150 ml vlažné vody, opět necháme minimálně 5 hodin v teplotě okolo 22 °C. Dodržování teplot není nutné, může se však stát, že pokud bude kvásek v zimě, nevyskočí. Pokud chceme péct více než 1 chléb, můžeme krmit větším množstvím vody a mouky, vždy však v tomto poměru tak, abychom celkově přidali stejně vody jako mouky.
Zadělávání chleba: Před samotným zaděláváním odebereme kvásek (1 - 2 lžíce) a uložíme ho do lednice, jak bylo popsáno výše. Kvásek smícháme s moukou. Použijeme stejné množství jako je kvásku, při tomto krmení tedy asi 400 - 550 g. Dále těsto doplníme solí (na 100 g přidané mouky 4 g soli, tedy asi 16 - 22 g), drceným kmínem, případně dalším kořením (například provensálské koření, curry) a ingrediencemi podle chuti, například olivami apod.
Nakonec přidáme vlažnou vodu podle potřeby, aby se těsto příliš nelepilo, ale aby bylo jednolité. Těsto dáme vykynout do pořádně vysypané ošatky, přikryjeme utěrkou a necháme 3 - 4 hodiny. Poté chléb pečeme v troubě na 250 °C půl hodiny. Pokud se na hotový chléb zaťuká, měl by znít dutě.
Domácí kváskový chléb po vyndání z trouby položíme na mřížku, aby k němu mohl vzduch, po vychladnutí jej zabalíme do utěrky. Chleba je pak vláčnější, ale rychleji ztvrdne.
Výborný kváskový chléb podle své chuti podáváme studený. Pečení kváskového chleba je nyní velmi populární, a tak spoustu dalších informací naleznete na internetu.