Dietní želé dortík z agaru

Recept na výborný osvěžující dezert, který sice vypadá jako kalorická bomba, ale není! Želé je přírodní z mořské řasy zvané agar, který má v suchém stavu na 100 g asi necelých 20 kcal/104 kj.


4.04x
30 min

Postup přípravy

Na dezert použijeme jenom jedno balení agaru. Na 2 - 3 porce stačí jenom 10 g agaru, který se prodává ve zdravé výživě.

V první verzi dezertu můžeme ještě použít jako základ piškoty. Stačí 5 - 10 piškotů na jednu porci, ale nemusíme, protože u želé dortů většinou nebývá žádné těsto. Druhou verzi dezertu, ke které se spíše přikláním, připravíme bez piškotů. Samozřejmě u obou verzí použijeme čerstvé nebo konzervované ovoce a je jedno jaké, prostě takové, které nám chutná. Například se hodí použít kiwi, jahody, jablka, banány nebo mandarinky. Ovoce lze různě kombinovat.

Pokud agar koupíme v prášku, tak to bude snadnější. Pokud ale agar koupíme v granulích nebo v takových nudličkách, tak jej musíme přes noc namočit. Nejprve si připravíme 1 l vody. Zde bych ale volil variantu, že do vody ještě přimícháme sladkou šťávu. Můžeme použít sirup nebo šťávu z ovoce.

Pozor, musíme započítat množství sirupu do 1 litru tekutiny celkem. To znamená, že když použijeme třeba 200 ml šťávy nebo sirupu, tak potom zbývá přidat 800 ml vody.

Vodu se sirupem přivedeme k varu. Když začne voda vřít, tak do ní nasypeme agar, zamícháme, ihned odstavíme z plotny a naléváme do misek nebo formiček, ve kterých máme vyskládané nakrájené ovoce.

Po zchladnutí dáme do lednice ztuhnout asi na 1 nebo 2 hodiny. Potom dezert vyklopíme z formiček. Vyšleháme sníh z bílků, kterým dezert ozdobíme, posypeme mletou skořicí a navrch můžeme přidat ještě kousek ovoce. Dále lze dezert posypat vanilkovým cukrem nebo cukrem moučka, ale tady bych volil méně kalorickou variantu, případně nějakou sladkou alternativu (například třtinový cukr).

Dietní želé dortík z agaru podáváme jako lahodný osvěžující dezert.
user-icon

autor Ferrykum


Je nám líto, ale váš prohlížeč tuto funkci nepodporuje...


Poslat recept Dietní želé dortík z agaru

Zpět na recept
Druh jídla
Dezerty
Národní kuchyně
Žádná