Tabasco je ostrá omáčka. Existuje několik variant. Původní Tabasco omáčka se nazývá Tabasco pepřovou omáčkou, nyní nabídka zahrnuje i další, například mírnější zelenou omáčku Tabasco, jalapeno, chilli nebo Tabasco česnekovo-pepřovou omáčku. Přesný výrobní postup a složení omáčky Tabasco je přísně střežené firemní tajemství firmy McIlhenny. Je známo, že omáčka Tabasco se vyrábí z octa, drcených zralých papriček a soli. Rozlišovací chuť omáčky se vyvíjí v průběhu kvašení, které probíhá během až tři roky trvajícího skladování v dubových sudech.
Tacos se prodávájí v Mexiku kdekoliv a kdykoliv. Jsou to malé (v průměru 10 cm) moučné nebo kukuřičné tortily naplněné různými náplněmi, srolované a někdy spíchnuté párátkem. Mohou být jen ohnuté napůl a naplněné. Jsou často smaženy i ve fritovacím hrnci a zde získají miskovitý tvar.
Jedná se o širší dlouhé nudle stočené do závitku - hnízda.
Pasta vyrobena ze 100% z rozmělněných sezamových semínek, podobně jako je například máslo z burských oříšků. Používá se jako pomazánka na sendviče, nebo je míchána s rozličnými zeleninami jako např. s česnekem cibulí a kořeněná pepřem k přípravě různých dipů nebo dresinků na saláty.
Sýr krémové konzistence, velice měkký, jemný a má oranžovou kůru, která vzniká díky zrání v solných lázních. Používá se hodně na zapékání pokrmů.
Tamarilo je keřové ovoce. Plody jsou dlouhé asi 9 cm. Slupka je tenká, hladká a červená. Vzhledem připomíná rajská jablíčka. Existují také druhy se žlutohnědou nebo jen žlutou slupkou. Dužina je žlutá až načervenalá. Plod měkne směrem do středu. Jádra jsou jedlá a jsou obalena "rosolem". U zralého poldu je dužina trpkosladké chuti a nezralé plody jsou silně hořké a téměř nepoživatelné. Tamarilo obsahuje vysoký podíl vitamínu C, provitamin A, železo, vápník, draslík, hořčík, fosfor a křemík. Obsahuje 210kJ (cca 50kcal) na 100g dužiny. Nejlepší k jídlu je, když se rozpůlí, pocukruje a uloží přes noc do lednice. Dá se však použít jako tomatové jablíčko na vaření nebo dušení. Jen je třeba se předem zbavit slupky, která je hrozně hořká.
Mírně ostrá indická kořenící směs, která se používá na rožnění drůbeže a jiných druhů masa. Obsahuje koriandr, římský kmín, zázvor, česnek, chilli, sůl (5 %).
Třísloviny (taniny) jsou rostlinné polyfenoly trpké, svíravé či hořké chuti, které sráží proteiny. Vyskytují se hlavně v čaji, ovoci a červeném vínu.
Španělské malé jednohubky s mořskými živočichy, masem nebo uzeninami.
Studená jogurtová polévka bulharské kuchyně.
Drobná sušená těstovina podávaná k masu ve šťávě v maďarské a slovenské kuchyni. Tarhoňa jsou drobné nočky z nudlového těsta. Z hrubé mouky a vajec se vypracuje těsto dost tuhé na to, aby šlo nastrouhat na kousky asi půlcentimetrové. Ty se pak suší na slunci nebo v mírně rozpálené troubě a uchovávají se do zásoby. Tarhoňa se vaří jako příloha, zejména k perkeltu, používá se jako zavářka do polévek nebo se může jíst samotná, opečená na sádle a posypaná paprikou.
Tatarská omáčka se skutečně jmenuje podle Tatarů, kteří se usídlili v Mongolsku. Nejedná se ovšem o tradiční mongolský recept. Omáčky připravené z vajec, oleje, octa a koření, které se používaly k dochucení masa a ryb, se začaly využívat ve středověku. Mnohé si nesly z kuchařského umění starých Římanů. Bez dostatečného množství tatarské omáčky se neobejde žádná fast food restaurace. Ani při letním grilování by to bez tatarky nebylo ono. Ročně se jen u nás nakoupí přes 14 tisíc tun majonéz a tatarek. V poslední době se stále více používají k rybám.Více se o tatarské omáčce dozvíte v našem článku Tatarská omáčka
Sýr, který byl tepelně upraven za pomocí tavících solí. Není přírodní sýr. Při jeho výrobě se přírodní sýr zbaví kůry, umele se, přidají se tavící soli a pak se sýr zahřívá, až se roztaví v krémovou hmotu. Sůl zabraňuje tomu, aby se sýrová hmota a voda při zahřívání oddělily od sebe.
Jsou soli, které mění vlastnosti proteinů při výrobě tavených sýru za účelem zamezení oddělování tuků.
Podobně jako tofu je tempeh vyráběn ze sójových bobů, ale technologicky odlišným způsobem, kterým získává jiné nutriční složení a strukturu. Uvařené sójové boby se během fermentace za pomocí kultur Rhizopus oligosporus nebo Aspergillus oryzae promění ve hmotu tvrdé konzistence a bílé barvy. Vzniklá ušlechtilá plíseň zaručuje vysoký obsah vitamínu B12. Procesem fermentace získá dále tempeh velký podíl proteinů, vlákniny, vitamínů a jeho typické intenzivní aroma. Tempeh původně pochází z ostrova Jáva, a proto bývá často nazýván Javanéské maso. Zdejší kuchyně si ho cení jako chutný zdroj proteinů a používá ho k přípravě řady pokrmů. Pro jeho výživnou hodnotu je oblíben ve vegetariánské kuchyni, kde bývá často využit jako náhrada masa. Foto: FotoosVanRobin - Flickr.com
Tenderizer je kuchyňské náčiní určené pro zpracování masa před tepelnou přípravou. Jedná se o řadu výsuvných ostrých nožů, které pronikají skrze maso, kde protínají vazivovou tkáň, která činí maso tuhým. Takto se zjemní struktura masa. Navíc jsou v mase vytvořeny "tepelné kanálky", které pomáhají rovnoměrnému pronikání tepla do masa v průběhu přípravy.
Terijaki je speciální asijská omáčka. Připravuje se sójové omáčky, rýžového octa, vína mirin, cukru, zázvoru a česneku. Terijaki se podává jako dip k syrové zelenině, smaženým jídlům, nudlím nebo rýži. Samozřejmě ji můžeme použít jako marinádu nebo ochucovadlo. Oblíbená je terijaki při dušení mas.
Kameninová, porcelánová nebo nerezová mísa na polévku. Používá se při slavnostních banketech a jiných akcích. Většinou ji máme doma také, jen jí říkáme prostě "mísa na polévku".
Proces tepelného ošetření mléka. Tentokrát se po jedná o teplotu mezi 57 - 68 °C po dobu 15 minut. Také se tímto procesem upravují kysané mléčné výrobky, u který je třeba zastavit kysání a to teplotou 80 °C.
Těstoviny se vyrábí z nekynutého a chemicky nekypřeného těsta. Připravují se zejména z pšenice, pitné vody a přídavných látek k jejich obarvení nebo ochucení. Rozlišujeme těstoviny vaječné, bezvaječné, celozrnné, domácí a jiné.
Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.
KontaktovatCentrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2023. Všechna práva vyhrazena