Aspartam je nejrozšířenější potravinářská přísada používaná jako umělé sladidlo. Je 200 krát sladivější než řepný cukr.
Aspartam se skládá ze 3 složek: Aminokyselina FENYLALANIN, KYSELINA ASPARTAMOVÁ, METANOL (známý i pod názvem METYLALKOHOL)
Používá se při slazení více jak 6000 potravin. Současné studie prokazují, že aspartam je skrytý jed. Je tomu tak proto, že například aspartam v sodovce způsobuje "invazi" aminokyselin do krevního řečiště. Tím dochází ke zvýšenému množství těchto kyselin v nemyslitelném množství. Právě rychlý vzestup aminokyselin může způsobovat zdravotní potíže.
Aspartam nebo také NutraSweet je registrovanou značkou firmy NutraSweet pro nízkokalorické sladidlo. Toto umělé sladidlo je 200x sladší než prostý cukr (sacharóza) a používá se pro oslazování široké škály potravin a nápojů. Na potravinách je toto náhradní sladidlo většinou označováno jako Aspartam, E953 nebo E951. Jde o krystalický bílý prášek. Nemůže se používat na pečení, protože se při teplotách 30 - 40°C rozpadá na jednotlivé složky a těsto by nevykynulo. Sype se na moučníky až po pečení.
Tím, že se i při tělesné teplotě rozpadá, může být nebezpečný, protože jeho jednotlivé složky jsou samy o sobě toxické. Jednou ze složek, na které se aspartam rozpadá, je například methanol, jehož maximální doporučená denní dávka je okolo 8 miligramů. Proto je velmi překvapující, že některé nápoje a potraviny mohou obsahovat tolik aspartamu, protože methanol v něm obsažený několikanásobně přesahuje tento limit. Aspartam dále obsahuje fenylalanin a tudíž ho nesmějí užívat lidé s fenylketonurií.
Kromě toho, že aspartam chutná velice podobně jako cukr a funguje jako náhrada cukru, má také další vlastnosti. Především zesiluje a rozšiřuje různé ovocné vůně. Například to, zda je ve žvýkačce použitý cukr, nebo aspartam poznáme velice snadno. Žvýkačka, která rychle ztrácí sladkost a vůni obsahuje pravděpodobně cukr. Naopak žvýkačka, která je nepřirozeně sladká, bude nejspíš obsahovat umělé sladidlo.
Aspartam nalezneme ve většině nápojů s označením light, ale i v jiných nealkoholických nápojích. Dále se nalézá v potravinách pro diabetiky, dezertech, zmrzlinách, pudincích, čokoládách, žvýkačkách, čokoládách a dokonce i v zubních pastách a farmaceutických výrobcích.
Různé zdroje uvádějí, že aspartam prokazatelně způsobuje vznik rakoviny, celkově oslabuje imunitu a podobně. Nejčerstvější věděcké výzkumy však tyto mýty vyvrátili. Bohužel však není aspartam bezpečný, tak jak se o něm dříve tvrdilo. Americký kontrolní úřad zdokumentoval 92 příznaků škodlivého působení aspartamu na lidský organismus. Mezi ně patří například otupělost, bušení srdce, halucinace, vyrážky, usazování tuků, křeče a podobně. Zároveň také nebyly zcela vyvráceny domněnky, že používání aspartamu má vliv na defekty novorozeňat, epilepsii a podobně. Výsledkem výzkumů není úplný zákaz používání aspartamu, nicméně je lepší se aspartamu vyhnout.
Na etikách jej najdeme pod označením E 951.