Vaření.czMagazínZnáte psyllium?

Znáte psyllium?

Znáte psyllium?

Možná jste někdy narazili na obalech potravin na aditivum s tímto názvem. Nebojte se, výjimečně nejde o žádnou chemii, ale o zdraví prospěšnou vlákninu.

21481×

Co je psyllium?

Jedná se o rostlinu s českým názvem jitrocel indický a přirozeně roste v Íránu nebo Indii. Stvoly jsou po odkvětu tvořeny malými semínky, jež jsou krytá slupkou. Právě tato slupka je zázračným zdrojem vlákniny. Tvoří ji glykosidy a rostlinný sliz, který velmi příznivě působí na trávicí ústrojí. Indové si jsou účinky této vlákniny dobře vědomi, v tradiční medicíně se užívá již přes 2000 let.

Kde psyllium najdeme?

Psyllium se nachází například v cereáliích. V obchodech se zdravou výživou jistě seženete i speciální sušenky a zdravou variantu slaných tyčinek. Psylliové slupky se přidávají též do některých pekárenských výrobků.

Psyllium se zároveň prodává v práškové či kapslové formě a podle toho zda se potřebujeme zbavit průjmů nebo zácpy postupujeme dle návodu v příbalovém letáku, který nás mimo jiné rovněž upozorní na dostatečný přísun tekutin.

Čím je psyllium výjimečné?

Nejznámější vláknina, slupky zeleniny a obilovin, patří do kategorie vlákniny nerozpustné ve vodě. Ke správné funkci střev však potřebujeme též vlákninu rozpustnou ve vodě, obecně zvanou prebiotikum.

Ta se v malém množství nachází v podstatě ve všech rostlinných potravinách. Vláknina ze slupek rostliny psyllium je nejen rozpustná ve vodě, ale navíc vysoce koncentrovaná. I v suché formě je schopná na sebe navázat vodu z potravy. Svůj objem zvětší až 40krát za vzniku měkkého "gelu" a postará se o správné vyprazdňování a pročištění trávicího traktu. V důsledku tak funguje preventivně proti řadě onemocnění tlustého střeva včetně hemeroidů a obávané rakoviny.

Také navodí v žaludku "falešné nasycení", proto je dobrým pomocníkem všech, kteří chtějí zhubnout. Neškodná je rovněž pro cukrovkáře a osoby se zvýšenou hladinou cholesterolu, protože neobsahuje cukr a je schopná na sebe vázat cholesterol. Navíc neobsahuje ani lepek a není návyková, proto je vhodná k dlouhodobému užívání.

Trápí-li vás zácpa nebo naopak průjmy a ještě navíc máte nadváhu, zeptejte se svého lékaře, zda by vám doporučil užívat potravinové doplňky s vlákninou z rostliny zvané Psyllium. Její účinky jsou opravdu neuvěřitelné.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena