Vaření.czMagazínVybíráme myčku nádobí

Vybíráme myčku nádobí

Vybíráme myčku nádobí

Myčka nádobí je snem mnoha žen. Pojďme se podívat, co nám může nabídnout.

12630×

Myčka napevno či na volno

Volně stojící myčka ještě neznamená, že náklady na její pořízení jsou nižší. Cena je většinou velice podobná vestavěné variantě. U vestavěných myček ovšem musíme počítat s extra náklady na dvířka. Ta mohou být nerezová ale i v odstínu kuchyňské linky. Ovládací panel je pak většinou v bílém nebo nerezovém provedení. U plně integrovaných myček je při zavřených dvířkách ovládání skryto na horní hraně spotřebiče.

Jak velkou myčku nádobí?

Výrobci nám nabízejí dvě varianty myček o šířce 45 nebo 60 centimetrů, které pojmou osm až čtrnáct sad nádobí. Dle mého názoru ovšem není menší varianta příliš praktická. Hodí se pro domácnost o dvou členech, ale větší kusy nádobí se do ní nevejdou. Pánve a hrnce, jež se většinou obtížně ručně myjí, bychom tak stejně museli drhnout ve dřezu.

Jak hospodárnou myčku nádobí?

U myček se setkáváme s termíny energetická třída, třída mytí a třída sušení. Samozřejmě je žádoucí, aby všechny tři parametry byly "A", ovšem zejména mycí a sušící funkce bývají u mnohých typů myček "béčkové". Myčky si tedy hůře poradí se zaschlými zbytky potravy a nádobí musíme před uklizením do linky ještě vysušit utěrkou.

Spotřeba vody u myček začíná asi na 11 litrech na jeden mycí cyklus. Pokud nádobím naplníme pouze horní koš a myčka je vybavena speciální funkci, která umožňuje mytí pouze v tomto sektoru, je spotřeba vody ještě o něco nižší. Spotřeba energie na mycí cyklus se u větších myček pohybuje kolem 1,1 kWh.

Běžné funkce myčky

Většina myček disponuje nastavitelnou teplotou mytí, na výběr míváme ze 40, 45, 50 nebo 60 stupňů. Křehké nádobí, jakým je sklo, si žádá speciální šetrný mycí program. U myček není výjimkou také funkce rychlého mytí. Zaprášené nádobí z polic zase stačí podrobit oplachovacímu programu.

Za které funkce si připlatit?

Tichý chod

Máme-li kuchyňský kout spojený s obytnou částí, jistě pro nás bude rozhodující, kolik decibelů se bude ozývat z útrob myčky. Ideální je, pokud je tato hodnota pod 50 dB, nejtišší varianty začínají na 43dB.

Aqua Stop

Na přívodu vody je umístěný ventil, který v případě poruchy uzavírá přívod vody.

Autosensor

Tento mycí program monitoruje znečištění vody a na základě výsledků optimalizuje mytí, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků při minimální spotřebě vody a energie.

Tři v jednom

Umožňuje-li myčka použití tablet 3 v 1, odpadnou nám nákupy soli, prášku a leštidla zvlášť.

Odložený start

Myčka se spustí až po námi nastaveném čase.

Elektronické vychytávky

Praktický displej nám ukáže, kolik času zbývá do ukončení mycího cyklu. Navíc nás u některých typů myček na konec mytí upozorní i akustický signál.

Hit pro osamělé - stolní myčka

Úsporná myčka si najde své místo i na chalupách či v kancelářích. Je o polovinu nižší než běžná myčka a tím pádem nepojme větší kusy nádobí. Spotřeba vody je lákavá, pouze kolem 7 litrů. Cena již tak lákavá není. Neliší se totiž příliš od cen běžných myček a pohybuje se kolem 9 tisíc korun.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Sarkak

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena