Vaření.czMagazínVítaní i nevítaní hosté

Vítaní i nevítaní hosté

Vítaní i nevítaní hosté

V době vánočních svátků a v závěru roku jsou našimi hosty známí, přátelé nebo kolegové více, než kdy jindy v roce.

11090×

Přicházejí pozvaní i nepozvaní, v hodinách dopoledních i odpoledních a odcházejí dříve či později z našich obydlí.

Co ano a co ne - zásady návštěv

Základní slušností je svou návštěvu předem ohlásit a domluvit. Přesto, že konec roku je období, kdy se hosté u našich dveří střídají častěji, by toto pravidlo mělo být zcela jistě zachováno. Na návštěvu nepřicházíme s prázdnou. Totiž i malá pozornost udělá hostitelce radost. A pokud jsme pozvaní, bude se hodit i malý "proviant" - láhev dobrého vína, miska vlastního cukroví na ochutnání nebo pikantní jednohubky připravené ve vlastní kuchyni. Pohoštění, které nám bude následně nabídnuto, samozřejmě nekritizujeme. Pokud jdeme na návštěvu s menšími dětmi, předem je upozorníme, jak by se měly chovat. Je nevhodné i to, když si pozvaní hosté přivedou s sebou další známé, nebo právě děti. Omlouvat se tím, že si spolu vlastně děti obou rodin rády hrají, neobstojí. Překvapená hostitelka má právo takové věci znát předem, zajistila by včas zábavu a pohoštění i pro tuto věkovou kategorii. I když hostitel zdvořile řekne, že se máme cítit jako doma, neměli bychom to brát doslova. Potěší, když host nabídne pomoc při vaření či mytí nádobí. Hostitel tuto pomoc může i nemusí přijmout. Záleží na tom, zda jde o větší společnost dobrých známých, nebo zda má návštěva oficiální ráz. Rozhodně nebudeme zvědavě sledovat celou domácnost hostitelů. Jestliže jde o dobré známé nebo dokonce příbuzné, které jdeme navštívit, měli bychom i tehdy umět odhadnout, kdy nastal ten správný okamžik, abychom "zvedli kotvy".

Návštěva by měla "umět odejít"

Pokud hosté neodhadnou čas, kdy odejít, pak jde o nepříjemnou zkušenost. Zejména tehdy, jestliže nejsou na návštěvě v rodinném domku, ale v bytě v paneláku, kde je slyšet každý hlasitější zvuk, který se rozléhá celým domem. Potom je rušivá každá pouštěná hudba i hlasitý smích. Sousedé, kteří mají ráno vstávat do práce nebo jim v postýlkách spí malé děti, jsou nepříjemně rušeni. V takovém případě je tedy ohleduplnost na místě a měla by platit dvojnásobně.

Překvapení v podobě hostů

Nenadálý příchod hostů může být někdy také pěknou pohromou. Třeba na Silvestra. V práci se začne oslavovat již přes den, nálada se uvolní a muž povzbuzený několika sklenkami alkoholu přivede celou partu kamarádů nic netušící manželce. Právě po ní se pak vyžaduje ohleduplnost, co nejrychleji pár chlebíčků a jednohubek a k tomu úsměv na tváři. Nezáleží na tom, že s návštěvou navíc nepočítala, že jí přibude neplánovaný úklid a tím vším i starost navíc. A k tomu má být fit na večer, kdy jsou očekáváni hosté nebo se má sama na návštěvu s manželem vypravit.

Na závěr

Pamatujme tedy na to, že nejen v závěru roku, ale i v jiné dny více či méně slavnostní chvíli platí "všeho s mírou". Umění přijít, ale i včas odejít, je základním kamenem přátelských vztahů.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena