Vaření.czMagazínVánoce diabetika: Jak si při dietě pochutnat?

Vánoce diabetika: Jak si při dietě pochutnat?

Vánoce diabetika: Jak si při dietě pochutnat?

Chuť Vánoc, to je cukroví, kapr a bramborový salát. Diabetici si ale tyto pochoutky v jejich tradiční podobě dopřát nemohou. Přesto i Vánoce diabetika mohou být chutné.

18586×

Nedodržování diabetické stravy může vést ke komplikacím

Cukrovka neboli Diabetes mellitus je onemocnění vyžadující dodržování pečlivé diety. Při jejím podceňování hrozí závažné zdravotní komplikace - například onemocnění oční sítnice nebo třeba tzv. diabetická noha (infekce a odumírání tkání nohou). Častou komplikací je také náhlý pokles nebo naopak vzestup krevního cukru, obojí může vést i ke kómatu nebo smrti.

Zásady diabetického jídelníčku platí i o Vánocích

Základem diabetického jídelníčku je omezení tuku, cukru a bílé mouky. Tučné mléčné výrobky by měl diabetik vyměnit za nízkotučné, stejně tak tučné maso za libové, pečivo z bílé mouky za pečivo celozrnné (neobsahuje tolik cukru ve formě škrobu). Vyvarovat by se měl také alkoholu, který rovněž obsahuje mnoho cukru. Co si tedy diabetik na Vánoce dopřát může a co ne?

Dia cukroví

Kdo by odolal voňavým vanilkovým rohlíčkům nebo ořechovým tlapkám? I diabetici si v malé míře cukroví dopřát mohou, musí se ale jednat o speciální diabetické cukroví obsahující umírněné množství tuku a nízkoenergetického umělého sladidla a nejlépe celozrnnou, ne bílou mouku. Při přípravě dia cukroví je třeba upřednostňovat rostlinné tuky, neboť diabetiky ohrožuje také zvýšená hladina cholesterolu.

Kapr a bramborový salát po diabeticku

Co se štědrovečerní večeře týče, smažený kapr s bramborovým salátem je tím nejméně vhodným pokrmem pro diabetika. Pokud ale umíte kapra i salát diabeticky upravit, problém je vyřešen. Stačí jen tučnou majonézu vyměnit za nízkotučný bílý jogurt a kapra upravit ne smažením, ale pečením nebo vařením. Vynikající je např. kapr na zelenině.

Kapr na zelenině

Kapra zbavíme kůže a tučných částí a pokapeme jej citrónem. Chvíli rybu necháme odležet, pak ji osolíme, opepříme, potřeme česnekem a červenou paprikou. Opečeme na pánvi. Na pánvi podusíme kořenovou zeleninu (mrkev, celer, petržel), ochutíme solí a troškou kečupu. Touto omáčkou zalijeme kapra a podáváme.

Na zlaté prasátko zapomeňte

Podle tradice je odměnou za půst o Štědrém dni do doby večeře tzv. zlaté prasátko. Diabetici by ovšem mohli vidět nanejvýš mžitky před očima. Pravidelná strava, to je hlavní podmínka nekomplikovaného průběhu cukrovky. Pokud vynecháte i jediné jídlo, dojde k poklesu hladiny krevního cukru - k hypoglykemii. Každý takový pokles poškozuje organismus. Dlouhodobější hladovění může způsobit i hypoglykémické kóma a smrt.

Jestliže dojde k vynechání jídla a vy pocítíte první příznaky hypoglykémie (nadměrné pocení, bušení srdce, úzkost, trnutí jazyka, poruchy vidění), první pomoc hledejte v kostce cukru, kterou necháte rozpustit na jazyku. Pomůže také sklenice sladké limonády nebo kousek čokolády.

Alkoholové veselí

Diabetik by se měl naučit bavit bez alkoholu, ten totiž obsahuje příliš velké množství cukru. Výjimečně si můžete dopřát deci suchého bílého vína, například k silvestrovskému přípitku. Až budete odolávat všem nediabetickým nástrahám, uvědomte si, že zdraví, to je ten nejlepší dárek pod stromeček.

Dia husarské koláčky
(doba přípravy 1 hod )

DIA makovec
(doba přípravy 1 hod )

Dia košíčky s ořechovou náplní
(doba přípravy 1 hod )

Mlsejte bez výčitek: Vyzkoušejte skvělé recepty na bezlepkové a raw cukroví

Bez cukroví by Vánoce nebyly vůbec ono. I když musíte dodržovat bezlepkovou dietu, o sladké se připravit nemusíte. I klasika bez lepku je možná a výměnu mouky za bezlepkovou v těchto receptech vůbec nepoznáte. A pokud si hlídáte linii, zkuste i nepečené raw cukroví, které je mnohem zdravější než tradiční nepečené druhy plné bílého cukru.

Mlsejte

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena