Vaření.czMagazínSv. Mikuláš naděluje

Sv. Mikuláš naděluje

Sv. Mikuláš naděluje

V předvečer svátku sv. Mikuláše, tedy již 5. prosince, čekají všechny děti s rozzářenými očičky na tři postavičky, které obchází všechny domovy.

11032×

Děti čekají na Mikuláše a anděla, které doprovází čert. Za básničku nebo písničku je Mikuláš obdaruje sladkostmi, nebo je pokárá za zlobení, a ty neposlušné odnese čertisko v pytli. Tato tradice u nás existuje již od středověku, kdy chodily mikulášské maškary dům od domu. Dnes chodí Mikuláš už jen za menšími dětmi a rozdává sladkosti, ovoce, tradiční domácí perníčky nebo malé dárečky. Čerta drží zkrátka, protože děti přece nikdy nezlobí. Ani tam, kde Mikuláš nepřijde osobně, nejsou děti o nadílku ošizeni. Punčochy nebo pytle pověšené na okně jsou ráno o sv. Mikuláši naplněny sladkostmi.

Jméno Mikuláš

Mikuláš je jméno řeckého původu, které vzniklo ze jména Nikoláos, které bychom volně přeložili jako vítězství lidu: niké - vítězství, láós - lid. Mikuláš je jméno, které se zřídka vyskytuje i mezi nově narozenými občánky naší vlasti. Rozšířenější je jeho obdoba - Nikola.

Kdo byl sv. Mikuláš

Bohužel není dochován doklad o narození Mikuláše, snad někdy kolem roku 280-286 v Patras. Jeho přibližná smrt je datováne na den 6. prosince, rok mezi 345-352 v Myře. Mikuláš se jako velmi mladý, někdy kolem r. 300, stal katolickým biskupem v Myře. Záhy zde ale začalo pronásledování křesťanů za Galeria Valeria Maximina a Mikuláš se tak někdy kolem roku 310 dostal do zajetí a ve vězení byl i týrán. V roce 325 vystoupil na koncilu Nicerejském a zde jeho stopy končí. O jeho dalším působení nejsou žádné známé důkazy. Za svého života se ujímal sirotků, vdov a všech pronásledovaných. Byl mezi lidmi oblíben pro svou štědrost a byl jedním z nejuctívanějších svatých v křesťanství.

Mikuláš, světec a patron vězňů, námořníků, obchodníků, lukostřelců, lékárníků, právníků a studentů, ochránce mostů před povodněmi, mučedník a pomocník v nouzi. Patron svatby i šťastného manželství a ochránce dětí před nemocemi.

Pověst

O sv. Mikuláši existuje velmi mnoho legend pověstí. Podle jedné pověsti se velmi zadlužený otec chystal prodat své tři dcery do nevěstince, protože byli velmi chudí. Mikuláš po tři noci vhazoval do domu vždy po jednom váčku s penězi. Jeden měl vhodit komínem, druhý oknem do sušících se punčoch a při vhození třetího váčku byl prý dokonce otcem poznán. Otec penězi z váčků splatil dluhy a jeho dcery se mohly provdat. Proto bývá sv. Mikuláš často vyobrazen se třemi váčky nebo třemi zlatými jablky.

Mikuláš v zahraničí

Ve Skandinávii naděluje Mikuláš do bot, které děti zanechávají u kamen a krbů. V Chorvatsku chodí Mikuláš s čertem Krampusem. V Německu chodí Mikuláš v doprovodu čeledína Ruprechta. V Rusku chodí Děd Moroz i Sněguročka, v Holandsku mu říkají Sinte Klaas a v Anglii Santa Claus - zde ovšem naděluje dárky až o Vánocích, stejně jako v USA.

Pranostiky na sv. Mikuláše

Na svatého Mikuláše už je zima celá naše.

Když na Mikuláše prší, zima nás hodně zkruší.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena