Vaření.czMagazínStravování ve stresu

Stravování ve stresu

Stravování ve stresu

Jistě znáte situaci, když je radosti málo a starostí hodně. Někdo hubne, někdo přibírá. Téměř vždy se ve stresovém období objevují potíže se zažíváním.

12002×

Stres a přejídání

Potíže řeší každý po svém. Někdo se vypláče, jiný se vypovídá přátelům, další sáhne po sklence alkoholu. Stresové období je pro tělo zátěží a vypořádat se s ním není jednoduché. Řešení problémů můžeme nacházet i v jídle. Stres nás často nutí sáhnout po větší porci, po sladké vzpruze či pytlíku bramborových lupínků s vysokým obsahem kalorií a tuků.

Ale řešíme-li své problémy jídlem, můžeme se zamotat do sítí, kdy pro nás bude těžkým oříškem převzít kontrolu nad tím, jak nám chutná. Může být pro nás čím dál těžší uhlídat, kolik toho denně spořádáme.

Stresové období se dá zvládnout i jinak

Možná jste se v tom trošku poznali. Problémy v práci, těžké chvíle doma a spousta povinností. Možná si řeknete, vždyť jídlo je jediné potěšení, které mi zůstalo. V této chvíli je třeba začít něco dělat. Začít hlídat svůj apetit.

Ze všeho nejdříve sledujte, kdy vlastně jíte. Jíte proto, že máte hlad, nebo se tím snažíte něco skrýt a řešit tak „citlivé potíže“?

Ze začátku se vám vyplatí vést si deníček. Zaznamenávejte si téměř vše, co se týče jídla. Kdy jíte, co jíte, a hlavně proč jíte. Jedině tímto způsobem se dopracujete k výsledku a odhalení špatných stravovacích návyků.

Stres a nevhodné potraviny

Pokud již víte, co je třeba změnit, které potraviny vynechat, máte již napůl vyhráno. Nevhodné jídlo – když jíte z pouhé chuti, z nudy nebo právě ze stresu - je nejlepší nahradit aktivitou. Nemusí to být jen náročný sport, stačí se zabavit a začít myslet jinak. V krizové situaci, kdy víte, že byste jíst neměla, zavolejte známým, běžte na procházku, nebo se vrhněte na úklid. Vždy se dá nějaká aktivita k užitku najít.

Zaplňte žaludek a jezte více porcí

Je všeobecně známo, že lidem, kteří jsou více stresovaní, vyhovuje a prospívá stravování po malých dávkách. Pět až sedm porcí denně vám zajistí kontrolu. Získáte kontrolu nad jídelníčkem a stres budete zvládat lépe a s přehledem, zmírní se i náladovost, jelikož budete mít pocit, že se neomezujete, jíte, kdy máte chuť.

Složení porcí při stresu

Základem jídelníčku je správný obsah živin. Dostatek kvalitních bílkovin a tuků, sacharidů a větší množství vlákniny. Díky vláknině budete zasyceni na delší dobu, udržíte si stabilní hladinu cukru v krvi a nebudete tolik podráždění. Sacharidy vám dodají energii a díky kvalitním bílkovinám budete mít menší pocit hladu, navíc si udržíte svalovou hmotu.

Čaj pro uklidnění – už žádný stres

I v létě se k hodí ke zmírnění žízně dobrý a domácky připravený čaj. Čaj lze připravit z čerstvých bylinek, které přelijeme horkou vodou, necháme nálev vychladnout a přidáme pár kostek ledu pro osvěžující zdravý drink. Pokud nemáte možnost bylinky pěstovat, navštivte některý ze specializovaných racio obchodů, dobrou radu dostanete i v lékárně. V období stresu určitě vyzkoušejte třeba lipový čaj, pro lepší spánek skvěle účinkuje meduňka. Vždyť na čaje spoléhali již před patnácti stoletími Číňané! A vyplatí se důvěřovat prověřeným metodám.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena