Vaření.czMagazínStravování ve školní jídelně

Stravování ve školní jídelně

Stravování ve školní jídelně

Začala škola, a tak bychom se měli zamyslet nad otázkou stravování našich ratolestí ve školní jídelně. Je strava ve školní jídelně dostatečně pestrá a zdravá? A bude dětem chutnat?

17874×

V podstatě se dá říci, že pokud nejste v domácnosti, nemáte tak možnost chystat dětem obědy sami, je školní jídelna ideální variantou.

Stravování mimo domov

Pokud jste zaměstnáni, nemáte možnost dětem denně vařit, mít kontrolu nad jejich stravou, je lepší zaplatit jim obědy ve škole. Většina dětí, která je odkázána na to pořídit si něco k jídlu, využívá služeb fast foodu a rychlých občerstvení. Když už si jdou koupit něco k jídlu do klasického obchodu, nepočítejte s tím, že budou tápat nad sortimentem ovoce-zelenina a vyberou si to nejzdravější z potravin. Bohužel naše děti kupují pamlsky a potraviny, které jim koupíme jednou za čas, abychom neničili jejich zdraví. Přitom jim nečiní žádný problém sníst k "obědu" zmrzlinu, zapít ji sladkou limonádou a ve stánku "dezert" zajíst hamburgerem. Pokud dětem doma nechystáte teplé večeře, pak vaše ratolesti nesnědí za celý den prakticky jediné teplé a vyhovující jídlo. Tomu se můžeme vyvarovat, pokud je zajištěno stravování tzv. pod dozorem. To znamená doma, případně ve školní jídelně.

Stravování doma

Pokud jste třeba na mateřské dovolené, je nejlepší dětem chystat obědy doma. Nejlépe tak posoudíme, kolik toho dítě sní. Pokud při vaření používáte zdravé potraviny, zachováváte pracovní postupy a máte tuto možnost, raději děti nechte stravovat se doma. Přitom dbejte na to, aby pokrmy byly pestré, strava vyvážená, plnohodnotná, a přitom dětem chutnala. Děti totiž většinou náš dobrý úmysl se zdravím životním stylem nechápou a mnohdy odsuzují.

Školní jídelna

Není rodič jako rodič. I v 21. století se můžeme setkat s lidmi, kterým zdravý životní styl nic neříká. Tito rodiče pak vyžadují ve školních jídelnách úpravu jídelníčků k horšímu, protože to mají jejich děti rády. Tito rodiče vědí, že docílí toho, aby jejich ratolesti na obědy chodily a dojídaly chody celé. Po vedení školních stravovacích zařízení pak chtějí, aby dětem k obědu byly častěji nachystány nevhodné pokrmy - smažené hranolky, pizzy a sladké oblíbené pokrmy. Druzí rodiče pak zdraví berou naopak velmi vážně a požadují, aby byla ve školní jídelně zavedena makrobiotická, vegetariánská nebo veganská strava. Tyto požadavky jsou však extrémní a nesplňují požadavky zdravé výživy dětí. Jednoznačně lze dát školním jídelnám "ano". Všeobecně jsou splňovány normy, podle kterých se upravují jídelníčky. Strava je pestrá, vyvážená, obsahuje všechny potřebné výživové prvky a splňuje energetické příjmy.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena