Vaření.czMagazínSkladování potravin v létě

Skladování potravin v létě

Skladování potravin v létě

V létě se potraviny kazí rychleji, zvláště v tropickém a vlhkém počasí. Víte, jak jejich trvanlivost zachovat?

4153×

Vysoké teploty a vlhkost mají neblahý vliv na trvanlivost potravin. Ovoce, zelenina, ale i chléb se mnohem rychleji kazí, tvoří se plísně. Potraviny je nutné rychleji konzumovat, není rozumné dělat si větší zásoby. Jak jídlo správně skladovat, aby i v létě vydrželo co nejdéle?

Jak skladovat uzeniny

Nebalené salámy a uzeniny spotřebujte do dvou dnů, trvanlivé vydrží jednou tolik. Vybírejte raději uzené výrobky - uzení totiž zvyšuje trvanlivost výrobku. Trvanlivost potravin můžete zachovat také skladováním ve vakuu, tedy ve speciálních nádobách, ze kterých pumpičkou odstraníte vzduch. Uzeniny pokládejte do nejvrchnější části lednice, směrem dozadu, kde je teplota nejnižší. Maso co nejrychleji tepelně zpracujte.

Ovoce a zelenina potřebují sucho

Ovoce a zeleninu skladujte v létě v lednici. Brambory uchovávejte na suchém místě, neponechávejte je v igelitovém balení a dopřejte jim dostatek vzduchu. Najdete-li plesnivý brambor, zbavte se jej, jinak se plíseň přenese i na další brambory.

Pečivo do sáčku nepatří

Pečivo uchované v letním období v sáčku je jasnou cestou k jejímu navlhnutí a rychlejší zkáze. Skladovat jej "jen tak" v chlebníku ale také není ideální. Ze všech babských rad se nejvíce osvědčilo skladování pečiva v bavlněném kusu látky, například v čisté utěrce. Látka absorbuje přebytečnou vlhkost a zároveň udržuje chléb či rohlíky déle čerstvé.

Nakupujte rozumně

Na své zdraví myslete už při nákupu. Rozhodně nekupujte potraviny s porušeným obalem, prošlým datem použitelnosti nebo nečerstvým vzhledem. Kupujte takové množství, které jste schopni do data spotřeby zkonzumovat. Potraviny prodávané na tržnicích, například korbačíky, by měly být viditelně uskladněny v chladících boxech. Nejsou-li, na jejich nákup raději zapomeňte.

Investujte do chladících tašek a vakuových balíčků

Ve velkých vedrech dávejte pozor na dlouhé cestování vašich potravin v rozpálené tašce. Pokud suroviny jako je maso, ryby nebo vejce cestují v prostředí o teplotě vyšší než pět stupňů Celsia, mikroorganismy se namnoží a riziko střevních potíží je pak velmi vysoké. Rozhodně se proto vyplatí investovat do speciální chladící tašky.

Praktické je také již zmíněné vakuum. Ve vakuových balíčcích můžete skladovat prakticky cokoliv. V balení bez vzduchu vydrží zejména káva, mouka nebo rýže. Uchovají si čerstvost a čistotu. Potraviny můžete takto skladovat nejen ve spíži, ale i v lednici nebo mrazničce. Vakuum oceníte i na dovolené, kdy si nachystáte balíčky potravin přesně podle množství, které najednou spotřebujete.

Foto: Pixmac.cz
user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena