Vaření.czMagazínRozchodnice růžová - zázračná rostlina

Rozchodnice růžová - zázračná rostlina

Rozchodnice růžová - zázračná rostlina

Cítíte se unaveni, snadno podléháte stresu, nachlazení a fyzická i duševní práce je pro vás utrpením? Pak určitě oceníte stimulující účinky této skalní rostliny.

23118×

Vzhled a původ rozchodnice růžové

Rozchodnice růžová je tučnolistá, "huňatá" rostlina, rostoucí zejména v horách a na kamenitých loukách od střední Evropy přes Turecko až po oblast střední Asie. Roste také v České republice, kde je ale před sběrem zákonem chráněna.

Rozchodnice kvete obvykle žlutě, odtud tedy její název nepochází. Přívlastek růžová dostala podle specifické vůně oddenků připomínající růži. V lékařství se nejvíce využívá kořen této rostliny.

Léčivé látky rozchodnice růžové

Kořen rozchodnice obsahuje různé fytochemikálie, bioflavonoidy, antioxidanty, organické kyseliny a steroidní látky, které působí stimulačně a podporují naši schopnost psychické i fyzické adaptace. Přestože rozchodnice růžová neobsahuje kofein, její schopnost stimulace je až o 60% vyšší než u přípravků na bázi kofeinu. Svým jedinečným působením rostlinka skvěle konkuruje i takovým bylinným celebritám jako je např. ženšen.

Co umí rozchodnice růžová


Detoxikuje a zvyšuje obranyschopnost

Látky v rozchodnici obsažené zvyšují nejen odolnost vůči různým bakteriím, virům a stresu, ale i vůči rakovinotvorným látkám. Rozchodnice nás chrání před nejrůznějšími jedy, zvyšuje naši obranyschopnost při ozáření a jiných rizikových situacích. V dnešní době silně znečištěného prostředí a všudypřítomné chemie tak rozchodnice působí jako neviditelný štít.

Dodává energii a omlazuje

Přípravky z rozchodnice růžové se pro své stimulační účinky často podávají sportovcům a starším lidem. Bylinka vám dodá energii i vitalitu a nakopne také vaše mentální schopnosti. Zmírňuje zejména mentální potíže spojené se stářím: neschopnost koncentrace, špatnou paměť apod. Pozitivně působí při poklesu pracovní výkonnosti, při nespavosti a poruchách spánku nebo depresích. Tzv. kyselina jantarová doslova omlazuje buňky a přispívá tak ke zpomalení stárnutí.

Chrání vaše srdce

Tablety nebo kapky s extraktem z rozchodnice růžové snižují arytmii a zvýšenou hladinu cholesterolu a krevního tuku. Chrání proto vaše srdce i celý oběhový systém.

Podporuje léčbu vážných onemocnění

Rozchodnice růžová se používá také při léčbě rakoviny, roztroušené sklerózy, Parkinsonovy nemoci, tuberkulózy, cukrovky a různých jaterních onemocnění, zejména hepatitidy. Urychluje uzdravení i regeneraci organismu po zátěži. Posiluje nervový systém a údajně také zlepšuje sluch.

Rozchodnice jako přírodní viagra

Ano, rozchodnice růžová působí stimulačně i na pohlavní orgány. Zvyšuje sexuální aktivitu u mužů i u žen, pozitivně ovlivňuje potenci a pomáhá předcházet gynekologickým obtížím.

Rozchodnice růžová je čím dál tím oblíbenější i u zcela zdravých lidí, kdy je využívána jako prevence stresu a nejrůznějších nemocí. Sportovci ji využívají pro lepší fyzickou kondici a schopnost regenerace, studenti pro stimulaci paměti a zvýšení mentálních schopností vůbec, pracující pro zvýšení pracovního výkonu a odolnosti. Jak vidíte, tato univerzální rostlinka pomáhá nám všem.

Foto: Profimedia

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena