Rodiče vidí své děti štíhlejší, než jsou

Rodiče vidí své děti štíhlejší, než jsou

Většina rodičů je přesvědčena, že jejich děti nejsou tlusté, ačkoliv tělesné parametry potomků jednoznačně vypovídají o obezitě. Vůbec nejhorší v odhadu proporcí svých ratolestí jsou ti rodiče, kteří sami trpí nadváhou.

9699×
Průzkum provedený na 1200 rodinách z Melbourne prokázal, že 90 procent otců a matek nesprávně posuzuje optimální hmotnost svých dětí ve věku mezi pátým až šestým rokem. MELBOURNE - "Výsledky výzkumu jsou poměrně tristní a nasvědčují tomu, že dosavadní kampaně zaměřené na zdravou výživu se těchto rodin téměř vůbec nedotkly," uvedl Crawford, vedoucí Centra pro tělesné aktivity a nutriční výzkum. "Vliv rodičů je přitom jedním z ústředních článků jak trend narůstající obezity u dětí zastavit," zdůraznil. Crawford však současně připustil, že s rychlejším globálním vývojem a růstem populace lze jen obtížně najít odpovídající měřítko. "Nadváhou trpí v průměru téměř každý druhý člověk..., takže je to spíš obvyklé než naopak," dodal. Řada rodičů se podle něho navíc domnívá, že děti se v určité fázi vývoje "vytáhnou" a tukové zásoby zmizí. Největší problém mají ti opatrovníci, kteří sami zápolí s přebytečnými kilogramy. Na druhou stranu výzkum ovšem prokázal, že ačkoliv rodiče mnohdy nedokážou přesně odhadnout míru nadměrné hmotnosti u svých dětí, podporují zařazení většího množství ovoce a zeleniny do jídelníčku, zvýšení sportovních aktivit a omezení konzumace vysoce energetických nápojů či doby strávené u televizní obrazovky nebo u počítače. Počet lidí s obezitou přesáhl počet hladovějících Nedostatek pohybu a příjem nevhodných potravin je obecně příčinou stále většího výskytu dětské obezity. V Česku má nadměrnou váhu pětina dětí a podle České obezitologické společnosti se jejich počet každoročně zvyšuje zhruba o dvě procenta. Polovina dospělých Čechů má nadměrnou hmotnost, 17 procent dokonce trpí obezitou. S obezitou stoupá i počet nemocí, které s ní souvisejí, například jsou to diabetes nebo kardiovaskulární choroby. Američtí vědci z univerzity v Severní Karolíně přišli loni se závěrem, že s problémem nadbytečného tuku se nedokázaly vypořádat nejen bohaté, ale ani chudé země. Počet lidí s nadváhou, jichž je údajně ve světě kolem jedné miliardy, tak přesáhl počet hladovějících (800 milionů). Zdroj: Novinky.cz
user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena