Vaření.czMagazínRegionální produkt

Regionální produkt

Regionální produkt

Občanské sdružení Apus se snaží o zachování produktů tradičních českých výrobců nejen v řemeslné výrobě, ale i ve výrobě potravin a přírodních produktů. Proto se rozhodlo podporovat výrobce ve všech krajích naší vlasti a udělovat certifikáty kvality.

1918×

Každý region má pro své domácí výrobky originální název sestávající ze jména regionu a přívlastku "regionální produkt". Certifikát kvality kupujícímu zaručuje původ výroby v daném regionu, použití domácích surovin i tradičních postupů a zaručuje i jeho kvalitu. Každý region České republiky má své charakterní rysy, a tak i výrobky jsou ovlivněny tradicemi, kulturou a zeměpisnou polohou. Každý region, který se do projektu zapojil, má pro své výrobky vytvořeno vlastní originální logo, které graficky specifikuje danou oblast. Krajové speciality můžeme hledat v kategoriích:

  • Řemeslné výrobky
  • Potraviny a zemědělské produkty
  • Přírodní produkty
  • Ubytovací a stravovací služby

Nyní si představíme některé výrobky z kategorie potravin a přírodních produktů.

Mezi nejstarší držitele certifikátů patří regiony Krkonoše, Šumava, Beskydy, Moravský kras, Moravské Kravařsko, Orlické hory, Vysočina, Polabí a Podkrkonoší. V současné době značku "regionální produkt" využívá 15 regionů, z toho dva jsou příhraniční. Na hranicích České republiky, Slovenska a Polska je Górolsko Swoboda a na hranicích České republiky a Německa najdeme Českosaské Švýcarsko. O zavedení značky jedná i region Podblanicko.

Abych zůstala věrna svému regionu, nabídnu vám potravinářské výrobky právě z mého okolí. Ale v rámci skryté reklamy vám tyto výrobky uvedu bez jejich výrobců.

Moravský kras

Certifikát "Moravský kras regionální produkt" v kategorii potraviny a zemědělské výrobky získal například Kozí sýr Sedlák, Přírodní plísňový sýr Niva extra, Tvaroslavné a dekorativní pečivo, Jedovnický kapr, Boskovický mošt, Dekorativní perník, Výrobky z ovčího mléka či Med z Propadání.

Haná

Region Haná se zapojil do projektu později a koncem letošního roku bude udělovat nové certifikáty. Mezi ty stávající "Haná regionální produkt" patří Svatební koláčky, Bíle zdobený dekorativní perník, Tvarůžkové moučníky, Přírodní ovocné mošty či Bylinné tinktury a tinktury z pupenů.

Vysočina

Region Vysočina v letošním dubnu rozšířil svou nabídku originálních produktů. Mezi výrobky "Vysočina regionální produkt" tak najdeme Výrobky z kozího mléka, Jihlavský koláč, Chléb pšenično-žitný konzumní, Klobásu Vysočina, Farmářský jogurt bílý, Jogurt bílý s čokoládou, Farmářský tvaroh, Biozeleninu, Spotřebitelské balení brambor Vysočina, několik výrobců nabízí svůj domácí včelí med a svůj certifikát získaly i Žampiony, univerzální substrát.

Hledejte výrobky s označením "regionální produkt". Jejich nákupem podporujete domácí české i moravské výrobce a přispíváte k rozvoji místní ekonomiky.

Foto: Photos.com

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena