Vaření.czMagazínProč kilogramy přibývají?

Proč kilogramy přibývají?

Proč kilogramy přibývají?

Každý z nás neustále někam pospíchá, a proto se nestíháme zdravě najíst. Kdy jste naposledy měli k obědu zdravé jídlo? V každé restauraci najdeme na jídelníčku smažený sýr s hranolkami, kuřecí řízek nebo bramborák. Vždy se nadlábneme a říkáme si, jak nám chutnalo, ale jak se to líbilo našemu žaludku? V tomto článku Vám nabídnu seznam některých kalorických potravin a také si můžete spočítat své BMI. Nevíte, co to je? Tak čtěte dál!

11956×

Stále přibývají lidé s obezitou

Neustále mizí restaurace a jídelny s jídelníčky obsahujícími typicky česká jídla. I když například smažený řízek nepatří mezi zdravou stravu, určitě si jej neobjednáváme každý den. Kdežto u rychlých občerstvení, kde najdeme pouze hamburgery, cheeseburgery, bramboráky nebo párky v rohlíku, se zastavujeme několikrát do týdne, dokonce denně. Právě tato jídla se k nám dostala hlavně z Ameriky. Šéfkuchař Jamie Oliver zkoušel ve Velké Británii malým dětem změnit stravu, kterou ve škole pravidelně dostávaly. A to by jste nevěřili jejich reakcím. Malý klouček se dokonce bál sníst jahodu! Pak se není čemu divit, když na ulici potkáváme stále více nejen dospělých, ale i dětí s nadváhou.

BMI neboli Body Mass Index

Každý z nás si může spočítat svůj index tělesné hmotnosti neboli BMI. Jeho výpočet je založen na vzájemném vztahu výšky a váhy jedince. Stačí tedy znát svoji váhu a výšku a pak už potřebujete jen kalkulačku. BMI však pouze napovídá, jak na tom jsme. Je určen pouze pro běžnou populaci a nikoliv pro sportovce a nadšence intenzivně se zabývající silovými sporty. Dále je nepoužitelný pro děti, těhotné a kojící ženy. Taktéž pro aktivní sportovce a majitele nadprůměrné svalové hmoty. Některé zdroje uvádí, že BMI nezáleží na pohlaví. Jiné zdroje naopak poukazují, že je u výpočtu BMI třeba brát pohlaví na zřetel, protože muži i ženy mají rozlišnou optimální hmotnost. Proto zde najdete i tabulku pro muže a ženy.


          hmotnost v kilogramech
BMI=-------------------------------
            (výška v metrech)²

    Muži   Ženy 
 Podváha   BMI < 20   BMI < 19 
 Normální váha   20 - 24,9   19 - 23,9 
 Nadváha   25 - 29,9   24 - 28,9 
 Obezita I. st.   30 - 34,9   29 - 33,9 
 Obezita II. st.   35 - 39,9   34 - 38,9 
 Těžká obezita   BMI>40   BMI>39 

Podváha

Lidé s podváhou mají BMI méně než 20. Do této skupiny se řadí především modelky. Dále bychom v nich ale také našly vrcholové sportovce a gymnastky s vytrénovanými těly. Tento "stav" obnáší různá zdravotní rizika.

Normální váha

Lidé s normální váhou mají BMI mezi 20 a 24,9. Tito šťastlivci mají normální váhu a tedy téměř nulové riziko onemocnění souvisejícím s váhou. Ideální a vyvážený stav pro normální život.

Mírná nadváha

Lidé s mírnou nadváhou mají BMI mezi 25 a 29,9. Riziko onemocnění je zde nízké. K získání ideální váhy obvykle stačí do běžného života zařadit více pohybu nebo jej aspoň zpravidelnit.

Obezita 1. stupně

Lidé s 1. stupněm obezity mají BMI mezi 30 a 34,5. Zvyšuje se riziko onemocnění kardiovaskulárními chorobami, cukrovkou II. typu, vysokým tlakem a dokonce některými druhy rakoviny.

Obezita 2. stupně

Lidé s obezitou 2. stupně mají BMI mezi 35 a 39,9. Podle výzkumů se tito lidé dožívají méně let než ostatní. Zde je již třeba uvažovat hubnutí. Vhodná je kombinace změny stravování s častějším pohybem.

Těžká obezita

Lidé s těžkou obezitou mají BMI vyšší než 40. Je zde velmi vysoké riziko nejrůznějších onemocnění, dokonce úmrtí. Se snížením váhy by se mělo začít co nejdříve. Důležitá je změna stravovacích návyků a především pravidelný pohyb.

Tabulky a energetické hodnoty vybraných potravin

Je důležité nepřijímat denně více energie než jsme schopni vynaložit. Doporučená energetická spotřeba pro muže a ženy na den

 Pohlaví/věk   19 - 59 let   60 let a výše 
 Muž   10 050 kJ   7 900 kJ 
 Žena   9 200 kJ   7 300 kJ 

A pro zajímavost ještě přidám krátký seznam některých kalorických potravin a ke každé uvedu i její hodnotu v kJ. Můžu upřímně říct, že některá čísla mě zaskočila.

 Potravina (100g)   Energie (kJ)   Potravina (100g)   Energie (kJ) 
 Hranolky   1139   Bramborové chipsy   2400 
 Bramborák   867   Smažený řízek   2109 
 Smažený sýr   968   Hamburger(maso)   965 
 Ementál 45%   1541   Smetana ke šlehání 33%   1260 
 Klobása   1973   Salám Vysočina   1990 
 Anglická slanina   1501   Tatarská omáčka   1823 
 Slané arašídy   2530   Mléčná čokoláda   2291 
 Těstoviny   cca 1500   Rýže   1530 
 Chléb   950   Rohlík, houska   1194 

Test

Zkuste si jeden den vzít A4 a propisku a poznamenejte si, co jste snědli. Pak zakroužkujte nezdravá jídla, která jsem dnes uvedla (nejsou sice všechna, ale vybrala jsem ta nejčastější). Pokud budou převažovat nad těmi zdravými, jako jsou mléčné výrobky, ovoce, zelenina nebo bílé maso, je jasné, že je třeba ve vašem jídelníčku zjednat nápravu a některé potraviny zkoušet omezovat.

Reagujte na tento článek a napište svůj názor, jak byste bojovali proti obezitě! Můžete také připsat, jak Vám dopadl test.

Foto: Profimedia.cz
user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena