Vaření.czMagazínPříprava sváteční svatební tabule

Příprava sváteční svatební tabule

Příprava sváteční svatební tabule

Prvním pokrmem po nejdůležitějším rozhodnutí v životě bývá sváteční oběd. Příjemnou atmosféru dotvářejí především sladěné dekorace.

16257×

Svatební hostina je vrcholnou společenskou událostí a pokud ji nepojmeme vyloženě formálně, například venku u grilovaných dobrot, určitě si lámeme hlavu nad tím, jak svatební tabuli nazdobit.

Zasedací pořádek je u svatební tabule základ

Říkáte si, že necháte na hostech, kam se posadí? To je ovšem obrovská chyba. Svatební hosté budou zmateně přecházet kolem stolu a dumat, kam se posadit, aby se nedopustili společenského faux pas. Výroba jmenovek nezabere tolik času a vyhneme se trapným okamžikům. Jmenovky jsou také zajímavým suvenýrem, který si každý svatebčan rád schová na památku. Nemusíme se držet jen tradičních papírových kartiček. Jména hostů můžeme napsat například na oblázky, na skleničky, na ozdobný návlek na ubrousek a podobně.

Plánek zasedacího pořádku umístíme u vchodu do restaurace, aby se každý host předem zorientoval, ke kterému stolu se má vydat.

Kam koho posadit?

V čele stolu sedí nevěsta a po její levé ruce ženich. Vedle ženicha se posadí matka nevěsty a otec nevěsty. Vedle nevěsty by měl sedět otec ženicha a matka ženicha. Dále blízko k novomanželům posadíme svědky a nejstarší hosty. Dle etikety by vedle sebe na střídačku měli sedět ženy a muži. Také bývá zvykem, že partnerské dvojice nesedí vedle sebe, pokud ovšem zatím nikoho jiného z hostů neznají, tak zvláště na početných hostinách je raději posadíme pospolu. Nezapomeňme také na usazení fotografa, kameramana a hudebníků.

Dekorace svatební tabule 

Aranžmá svatební tabule můžeme nechat na restauraci, většina si za základní výzdobu nic neúčtuje. Nevýhodou je, že výsledná dekorace nemusí být plně dle našich přestav, každá nevěsta mi dá jistě za pravdu, že není červená jako červená a že existuje snad stovka různých odstínů krémové. Řada nevěst se tedy přiklání k variantě vlastní výzdoby. Pokud budeme mít hostinu v samostatném salonku, není problém den předem přijít na výzdobě se "vyřádit". V opačném případě si vysněné prostírání vyzkoušejme doma, vše pečlivě nafoťme a předejme i s proprietami personálu, který rád vše připraví. Na květinové výzdobě se domluvme s floristkou tak, aby ve sváteční den dopoledne zavezla živé dekorace přímo na místo konání hostiny, ušetříme si tak jednu starost navíc.

Do stejné barvy s barvou šatů můžeme sladit potahy na židle, ubrusy, vázičky a svícny, v kontrastní barvě například s barvou svatebního pugétu pořiďme vlizelínové nebo organzové pásy, které rozvineme prostředkem stolu. Různých efektů dosáhneme, když tkaniny navlníme, nebo na nich uděláme uzly. S jejich barvou slaďme i ubrousky, svíčky či balonky. Romantické osvětlení obstarají plovoucí svíčky. Na stoly můžeme rozptýlit také barevná peříčka, okvětní plátky, kamínky či dekorační písek. Oku ale i chuti polahodí čokoládové penízky nebo srdíčka v barevném celofánu.

Též u sváteční výzdoby platí, že méně znamená více. Proto s dekoracemi zacházejme střídmě.  

Foto: Pixmac.cz

user-icon

autor Vilienka

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebo vám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2022. Všechna práva vyhrazena