Vaření.czMagazínPřehled čerstvých a měkkých sýrů

Přehled čerstvých a měkkých sýrů

Přehled čerstvých a měkkých sýrů

Sýry se liší nejen svou chutí, ale i strukturou. Dnes se podíváme na sýry čerstvé (tvarohové) a měkké sýry, které jsou oblíbené zejména pro svou roztíratelnost.

33085×

Sýry čerstvé jsou vlastně nezralým tvarohem, který se konzumuje hned po vysrážení, měkké sýry zrají krátkou dobu, obsahují vysoké procento vody a tuku. Oba druhy ale skvěle chutnají s čerstvým pečivem, toasty či topinkami a jsou nenahraditelnou přísadou do pomazánek.

Tvaroh - čerstvý sýr

Tvarohem jsou všeobecně nazývány všechny nezralé sýry připravované z odstředěného sraženého mléka (kravského nebo kozího). Tvaroh má svou typickou nakyslou chuť, kterou vylepšujeme jemnějšími ingrediencemi podle toho, jestli jej připravujeme nasladko nebo naslano. Používá se do těst, náplní do koláčů a buchet, také na přípravu pomazánek.

Smetanový sýr

Vyrábí se nejčastěji z plnotučného kravského mléka podobně jako domácí sýr. Smetanových sýrů nalezneme na světě nespočet druhů, právě podle lokality, kde se vyrábí. Američané používají k přípravě smetanového sýru horkou směs smetany a mléka, Francouzi své maličké sýry petit-suisse balí do papíru. Například smetanové sýry z Filipín a Indie jsou vyráběny z mléka buvolího (kesong puti, surati panir), ovčí a kozí mléko se pro změnu využívá na Středním východě (lebbeneh, jupneh).

Tvarohový sýr - známý cottage

Hrudkovitý sýr se smetanou nebo bez, namíchaný s různými bylinkami či zeleninou, se už i u nás těší velké oblibě. Je považován za jeden z málo kalorických sýrů. Má jemnou chuť a prodává se nejčastěji v kelímcích a tubách. Cottage se používá k přímé konzumaci k pečivu, ale často je součástí salátů a jiných lehkých pokrmů. Slisováním a oddělením syrovátky vzniká tzv. tvrdý tvaroh.

Mozzarella

Sýr pocházející z Itálie, původně vyráběn z buvolího mléka, dnes se často nahrazuje mlékem kravským. Nezralý tvarohový sýr, který se vyrábí v různých tvarech - od malých kuliček až po velké koule a nízké bochníky. Měkký a vlhký sýr se uchovává v nálevu, má jemnou a nevýraznou smetanovou chuť. Mozzarella nesmí chybět na pizze, lasagních a všeobecně na zapékaných pokrmech. 

Ricotta

Čerstvý nezralý sýr je vyráběn ze syrovátky a kravského mléka (ricotta piedmontese a ricotta vaccina) nebo z ovčího mléka jako italský regionální sýr zvaný ricotta romana, siciliana nebo sarda. Existuje také maltézská verze zvaná rkotta, jejíž výroba spočívá v kombinaci kravského mléka a mořské vody. Tento hladký sýr mléčné příchuti se používá do sladkých i slaných pokrmů. Skvěle chutná jako náplň v ravioli, cannelloni a jako součást pizzy či palačinek. 

Příště se podíváme na stejný druh sýrů, ale zaměříme se na speciality. Měli jste už sýr sypaný hroznovou drtí, sýr obalený v černém pepři nebo v ovesných vločkách? Všechny mají svou charakteristickou chuť. Dozvíte se, pod jakými názvy sýry hledat, a která země je jejich původem. Když na ně nenatrefíte ani v místním dokonale vybaveném supermarketu, při cestách se určitě poohlédněte po místních sýrových obchůdcích. Budete příjemně překvapeni, jak může být chuť sýru pestrá. 

Čerstvé a měkké sýry z celého světa

Foto: Photos.com

user-icon

autor Michy

Podobné články
Recepty ke článku
Žena.cz
Vareni.cz - objevte něco dobrého

Kontakt

  • Máte nějaký dobrý nápad, připomínku, nebovám něco na stránkách nefunguje? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

    Kontaktovat

Centrum.cz |Atlas.cz Economia 1999 - 2021. Všechna práva vyhrazena